Bolesność dziąsła podczas wzrostu ósemki

Witam. Mam problem z wyżynającą się ósemką. Od paru dni nieustannie boli mnie dziąsło znajdujące się wyrzynającym się zębie, oczywiście zawsze przy próbie przeżuwania. Czy według państwa powinienem się zgłosić do dentysty z tym problemem czy przeczekać ten okres do pełnego wyrżnięcia zęba?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

szczególnie w tak gorące dni jak teraz resztki pokarmu zalegają pod dziąsłem i po prostu gniją powodując stan zapalny - ekstrakcję lepiej przeprowadzić w bardziej odpowiednich warunkach np jesienią - doraźnie można płukać jamę ustną preparatem Eludril w rozcieńczeniu 1 do 3 z wodą maksymalnie przez dwa tygodnie oraz smarować dziąsło preparatem Elugel - oba dostępne w aptekach - czasami jednak stan zapalny nasila się na tyle że potrzebny jest antybiotyk - więc jeśli w ciągu 3 dni nie będzie odczuwał Pan poprawy po zastosowaniu w/w preparatów proszę zgłosić się do stomatologa - który przestrzyknie kieszonkę i założy do niej preparat p/zapalny lub zdecyduje o podaniu antybiotyku
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Najlepiej, jeśli uda się Pan do gabinetu stomatologicznego - lekarz skontroluje stan miejscowy ( przepłuka powstałą kieszeń dziąsłową i założy lek ). W zależności od stanu wdroży antybiotykoterapię. Może być konieczne wycięcie dziąsła nad wyrzynającym się zębem ( aby zapobiec powtórnemu zapaleniu ).