Bóle głowy a branie tabletek

Witam. Mam 19 lat. Od około 2 lat strasznie bolała mnie głowa, codziennie, bez przerwy. Od 3 miesięcy biorę tabletki antytkoncepcyjne, bolów głowy w ogóle nie ma, jednak nawracają w czasie 7-dnowej przerwy, tak samo nie do zniesienia jak przedtem. Co to może znaczyć?

19 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

To może znaczyć, że Pani migreny są powiązane z wahaniem się poziomów hormonów w organizmie. W momencie stosowania antykoncepcji hormonalnej ich poziom jest względnie stały, przez co nie doświadcza Pani bóli głowy. W trakcie cyklu płciowego poziom hormonów się waha, podobnie w okresie przerwy siedmiodniowej poziom hormonów gwałtownie spada, co bywa przyczyną migren nawet u kobiet, które nie miały podobnych objawów przed rozpoczęciem stosowania antykoncepcji hormonalnej.

Zalecam skrócenie przerwy do trzech-czterech dni lub zmianę tabletek na takie, które przewidują krótszą przerwę. Będzie to wystarczająca liczba dni by wywołać krwawienie, a jednocześnie na tyle krótka, że wahnięcie poziomów hormonów będzie mniej dotkliwe i dokuczliwe dla Pani. Może Pani również robić przerwę co drugie-trzecie opakowanie, aby nie narażać się na częste bóle głowy.

Pozdrawiam serdecznie!