Bóle głowy i niskie ciśnienie

Witam. Od tygodnia mam bóle głowy. Nigdy głowa mnie nie bolała nie wiedziałam, co to ból głowy a do tego mam niskie ciśnienie. Czym to może być spowodowane? Czy to może być normalny objaw? Nie wiem może związany z wiekiem? Bóle pojawiają się sporadycznie, głowa nie boli przez cały czas, ale jest to uciążliwe. Czy powinnam wykonać badania? Jeżeli tak to jakie, bo zupełnie nie mam pomysłu, ani pojęcia jak to w ogóle się leczy. Na ból głowy pomaga proszek, ale czy mogę je brać za każdym razem, gdy ból się pojawi? Martwię się, że może to być coś związanego z ciśnieniem. Czy pod katem ciśnienia również powinnam wykonać badania. Proszę o poradę. Z góry dziękuję za odpowiedź

Witam. Najczęstszym rodzajem bólu głowy jest tzw. ból napięciowy, o niewielkim nasileniu. Ból może być również wynikiem napadu migreny, niskiego ciśnienia tętniczego lub manifestacją groźnych schorzeń neurologicznych. Jeśli dolegliwości nie ustępują od tygodnia wskazana jest wizyta u lekarza poz który zbierze dokładny wywiad, przeprowadzi bezpośrednie badanie i pokieruje dalszą diagnostyką.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Ból głowy wynikać może z naprawdę wielu różnych stanów. Może on być powiązany z narażeniem na silny, przewlekły stres czy być związany z przemęczeniem, ból głowy może się pojawiać także podczas infekcji, a również może on wynikać ze wspominanego przez Panią niskiego ciśnienia tętniczego krwi. Ból głowy może również mieć charakter migrenowy i stanowić niejako samodzielną jednostkę chorobową.

Wspomina Pani o tym, że ból przechodzi po zażyciu leków. Pojawia się tutaj pytanie – po jakich preparatach ból ustępuje? Warto tutaj podkreślić, że wiele leków przeciwbólowych – w sytuacji, kiedy są one zażywane przewlekle i w nadmiarze – może prowadzić do uszkodzeń różnych narządów organizmu.

Z wymienionych względów w Pani sytuacji najkorzystniej byłoby odwiedzić lekarza. Po zebraniu wywiadu i po zbadaniu Pani specjalista będzie w stanie albo wysunąć podejrzenie co do przyczyny Pani bólów głowy, albo też zlecić badania, które posłużyłyby wykryciu kryjących się za tym patologii. Jakie dokładnie badania należałoby wykonać? Tutaj nie ma jednej odpowiedzi, uzależnione to bowiem jest od tego, jaka byłaby podejrzewana przyczyna Pani bólów głowy, np. przy podejrzeniu niskiego ciśnienia tętniczego mogłyby zostać Pani zalecone regularne pomiary ciśnienia.

Lekarza warto również odwiedzić dlatego, że będzie mógł on dobrać dla Pani takie leki na ból głowy, które będą skuteczne, a jednocześnie których stosowanie będzie związane z jak najmniejszym ryzykiem wystąpienia skutków ubocznych zażywania takich leków.