Zapytaj lekarza

7 3 6 , 2 0 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Bóle głowy przy nadciśnieniu tętniczym

Witam serdecznie!

Mam następujące pytanie: mam podwyższone ciśnienie tętnicze (ok. 140/90), przy czym zdarzają mi się skoki ciśnienia do wyższych wartości. Podczas niedawnego skoku odczułem punktowy, wyraźny ból w górnej części głowy, zlokalizowany według mojego odczucia "blisko powierzchni" (nie był głęboki). Utrzymywał się przez około pół godziny - trzy kwadranse. Żadnych innych objawów nie było. W kontekście przeczytanego na Państwa stronie artykułu o udarze lekko się zaniepokoiłem. Czy słusznie? Dodam, że podobne bóle zdarzają mi się w różnych częściach głowy, ten był jednak wyraźniejszy, choć nie nazwałbym go silnym. Będę bardzo wdzięczny za odpowiedź.

Serdecznie pozdrawiam! Piotr

MĘŻCZYZNA, 29 LAT ponad rok temu

Nieprzyjmowanie leków w nadciśnieniu tętniczym

Utrzymanie prawidłowej wagi ciała, niepalenie tytoniu, aktywność fizyczna ? te czynności mogą uchronić przed rozwojem nadciśnienia tętniczego. Jednak czy w przypadku jego wystąpienia konieczne jest leczenie farmakologiczne? O tym opowiada dr Piotr Gryglas, kardiolog.

Witam!

Opisana lokalizacja bólu głowy nie jest typowa dla nadciśnienia tętniczego. Zazwyczaj ból spowodowany podwyższonymi wartościami ciśnienia tętniczego zlokalizowany jest w okolicy potylicznej, ma charakter pulsujący i może towarzyszyć mu uczucie sztywności karku. Nie można jednoznacznie wykluczyć czy incydent bólowy nie miał związku z nadciśnieniem tętniczym. W przypadku kolejnego epizodu konieczne jest wykonanie pomiaru RR. Niestety nie wspomniał Pan nic na temat ewentualnego leczenia nadciśnienia tętniczego. Jeśli ewidentnie w samodzielnych pomiarach zarejestrował Pan obecność nadciśnienia tętniczego to konieczna jest konsultacja z lekarzem rodzinnym w celu zbadania Pana, przeprowadzenia ewentualnej diagnostyki w kierunku ewentualnej przyczyny (z uwagi na młody wiek) oraz dobrania leczenia.

Podsumowując, opisany epizod raczej nie sugerował istotnego zagrożenia udarem. Aczkolwiek jeśli bóle głowy będą się utrzymywać to wskazana jest konsultacja z neurologiem w celu zbadania Pana oraz przeprowadzenia ewentualnej diagnostyki bólów głowy.

Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy