Bóle głowy, zaburzenia rytmu serca i podwyższone ciśnienie tętnicze u kulturysty

Opisze wszystko dokładnie. Otóż 3 tygodnie temu miałem przyspieszony rytm serca. Pogotowie mnie zabrało, miałem zrobioną morfologię - w porządku - i dostałem kroplówkę z potasem. Później cały tydzień czułem się słabo i sennie. Raz nawet jak byłem w szkole, poczułem ucisk w dolnej części szyi i poczułem się bardzo słabo. Objawy przeszły. Dodam też, że ćwiczę kulturystykę. Mam też problemy z żołądkiem. Może to wszystko się łączy - śluz, dużo śluzu, kwasowość w przełyku, biegunki, zaparcia. I teraz od tygodnia ciągle czuję ucisk w głowie w lewej stronie. Być może od kręgosłupa, bo także występuje ból w kręgu szyjnym przy pochylaniu głowy do tyłu. Byłem więc u lekarza rodzinnego w związku z żołądkiem, poszedłem na badania na helikobakterie i take na glukozę, bo miałem torchę podwyższoną. Teraz od 2 dni czuję się strasznie słabo, nie mogę ćwiczyć, dziwny ból w lewej ręce wytępuje, czasem osłabienie. Lekarz stwierdził, że ból głowy jest od ciśnienia, bo miałem 150 na 90. Jendak mam obawy, że od czego innego. Dziwne uczucie występuje w karku i ten ucisk w lewej stronie głowwy. Jak się kładę, to mam dziwne uczucie takiego ucisku w czaszce, który przechodzi jak zasnę. Jak zacisnę zęby po lewej stronie, to czuję takie dziwne uczucie drętwienia szczęki po lewej stronie i taką ostrość w nosie. Niepokoję się, bo nie miałem tak nigdy, zawsze byłem żywy, a teraz ciągle ospały i prawie bez sił. Proszę o rady. Mam 19 lat i jeszcze lekarz stwierdził tarczycę powiększoną. Chciałem dodać jeszcze, że rok temu jadłem sterydy (O*** 250).

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie informacji o leczeniu, jakie zastosowano po wystąpieniu u Pana zaburzeń rytmu serca, zakładam, że wynikały one z niedoboru potasu - mógł on być skutkiem choćby wcześniejszej biegunki, ale także przyjmowania preparatów z grupy steroidów. Proszę sobie przypomnieć, czy na pewno nie zażywał Pan niczego bezpośrednio przed wystąpieniem dolegliwości - skutkiem ubocznym stosowania sterydów oprócz obniżenia stężenia potasu we krwi może być także nadciśnienie i wzrost poziomu glukozy we krwi, które Pan podaje. Dobrze byłoby sprawdzić stężenie elektrolitów (sodu, potasu) w chwili obecnej. Warto również wykonać EKG.

Ból kręgosłupa, karku, kończyny górnej mogą być spowodowane np. skrzywieniem w odcinku szyjnym kręgosłupa bądź przeciążeniem na skutek treningu. Zmiany takie mogą być przyczyną bólu głowy. Powinien Pan wykonać badanie rtg (tzw. czynnościowe) kręgosłupa szyjnego. Być może konieczna będzie także konsultacja neurologiczna.

Wartość ciśnienia 150/90 mmHg sugeruje nadciśnienie tętnicze i, jak poinformował Pana lekarz, może być przyczyną bólów głowy. Stan taki wymaga dalszej diagnostyki i leczenia.

Pisze Pan, że lekarz stwierdził w badaniu powiększenie tarczycy - powinien Pan wykonać oznaczenie TSH i hormonów tarczycy. Wskazane byłoby także USG gruczołu.

Reasumując - powinien Pan zgłosić się ponownie do lekarza rodzinnego celem wyjaśnienia powyższych kwestii oraz dokończenia diagnostyki problemów żołądkowych i podwyższonego stężenia glukozy we krwi. Ważne jest, aby szczerze opowiedział Pan lekarzowi o odżywkach i preparatach poprawiających kondycję, jakie Pan stosował. Do tego czasu należy powstrzymać się od treningów, gdyż mogą być one groźne dla Pana zdrowia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.