Bóle kręgosłupa i lewej ręki - co to oznacza?
Witam! Mam 57 lat i od 2 m-cy jestem na zwolnieniu lekarskim z powodu bólu lewej ręki oraz między łopatkami. Początkowo ból był bardzo silny, teraz jest odrobinę lepiej, jednak nadal posługiwanie się tą ręką sprawia mi trudności i bardzo utrudnia normalne funkcjonowanie. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi leki p/bólowe i p/zapalne - tu jednak, jak sądzę, miał niewielkie pole manewru, ponieważ jestem uczulona na D*** i NLPZ. Skierował mnie też na prześwietlenia RTG (opisy zdjęć zamieszczam poniżej) oraz zabiegi rehabilitacyjne - laser, solux, masaż (już zakończone). 1) RTG kręgosłupa szyjnego - zniesienie lordozy szyjnej. Zmiany zwyrodnieniowe stawów unkowertebralnych C2-C6, pozostałe przestrzenie m-kręgowe w normie. Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe na bocznych krawędziach trzonów kręgowych. 2) RTG kręgosłupa L-S - niewielka lewoboczna skolioza bez rotacji kręgów w długiej osi. Zachowane przestrzenie m-kręgowe. Zaostrzenie bocznych trzonów kręgowych. Około 2 lat temu miałam także robione prześwietlenie kręgosłupa szyjnego i opis tamtego zdjęcia mówił o zrośniętych 2 kręgach, lecz niestety nie pamiętam których. Od dłuższego czasu budzę się każdego ranka z silnym bólem głowy, który czasem mija, jednak często muszę sobie pomagać lekami p/bólowymi. Zdarzają mi się też chwilowe (niemal niezauważalne) utraty równowagi - zataczanie się. Dłuższe chodzenie lub stanie to silny ból między łopatkami, aż do takiego stanu, że głębszy oddech jest niemożliwy i powoduje jeszcze silniejszy ból. Przy pochylaniu głowy do przodu pojawia się nieprzyjemne uczucie rozciągania, mam takie wrażenie, jakby mój kręgosłup był zbyt krótki (nie umiem tego opisać inaczej). Pracuję niestety w wymuszonej pozycji ciała (biurko, komputer), staram się jednak co jakiś czas robić krótkie przerwy, które nie przynoszą jednak wielkiej ulgi. Oczekuję na wizytę u ortopedy, lecz jej termin jest dopiero za 1,5 m-ca, a jestem zmartwiona tym, że ból nie mija mimo zabiegów i leków p/bólowych, od których już buntuje się mój żołądek. Proszę więc - jeśli to możliwe - o ocenę tego, co opisałam, i wyników RTG. Jak powinnam postępować, by choć trochę ulżyć sobie w bólu w czasie oczekiwania na wizytę u specjalisty? Pozdrawiam serdecznie i czekam niecierpliwie na odpowiedź, A.D. - ludka

KOBIETA, 57 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie!
Przytoczony opis zdjęcia RTG kręgosłupa szyjnego jest typowy dla osoby wykonującej pracę biurową. Masywne zmiany zwyrodnieniowe są typowe dla osób pracujących w wymuszonej pozycji ciała.
Jak zapewne zdaje sobie sprawę konsultacja internetowa nie jest wystarczająca do postawienia ostatecznego rozpoznania. Opis badań obrazowych sygnalizuje jedynie występowanie patologii. O nasileniu zmian można mówić jedynie po obejrzeniu zdjęć. Lekarz dopiero po obejrzeniu kliszy (względnie płyty) będzie miał możliwość oceny ucisku na kanał kręgowy i powiązania Pani dolegliwości ze zmianami anatomicznymi.
Na podstawie Pani opisu najbardziej prawdopodobną przyczyną dolegliwości jest właśnie spowodowany chorobą zwyrodnieniową ucisk na kanał kręgowy i zawarte w nim struktury.
Niewątpliwie podstawą leczenia choroby zwyrodnieniowej są leki przeciwbólowe, zwykle z grupy NLPZ. Ze względu na uczulenie może Pani poprosić lekarza rodzinnego o wypisanie leków mocniejszych, o innej budowie chemicznej, które nie wywołają uczulenia, a uśmierzą Pani ból. Następnie musi Pani poczekać na konsultację ortopedyczną, po której lekarz ustali dalsze postępowanie diagnostyczo-lecznicze.
Pozdrawiam