Bóle po upadku na beton

Witam! 5 dni temu doznałem urazu głowy i klatki piersiowej. Potknąłem się o niski płotek (wysokości ok 30cm) i "jak długi" upadłem do przodu, uderzając najprawdopodobniej głową i klatką piersiową (bardziej jej lewą częścią), nogi pozostały oparte o płotek, w połowie goleni, co spowodowało większą siłę uderzenia, nie zdążyłem się zasłonić w żaden sposób. Na szczęście upadłem na ziemię/trawnik, nie na beton. Po uderzeniu straciłem przytomność na kilka chwil, nie pamiętam dokładnie okoliczności wypadku (kilku minut przed i kilku po), o tym co się wydarzyło wiem od znajomych. Po wypadku poszedłem do domu i położyłem się spać, nie odczuwając dolegliwości. Dopiero po 2 dniach zaczęły boleć mnie żebra, na wysokości połowy mostku, aż do samego dołu żeber. Mostek lekko kłuje, a ból z niego przenosi się na lewą stronę, ale ustępuje po naciśnięciu mięśni. Przy dole żeber, zarówno po lewej jak i prawej stronie czuję taki kłujący ból i jakby lekkie napuchnięcie, ale nie jest to permanentne uczucie, pojawia się częściej po lekkim wysiłku (np. spacerze). Dodatkowo, dość stałym bólem jest ból po lewej stronie klatki piersiowej, na jednym, dwóch żebrach przy końcu mostka (6,7 lub 8 żebro?) Zaczęła również boleć mnie głowa. Zrobiłem więc sobie RTG klatki i CT głowy, oba badania nie wykazały niepokojących zmian. Lekarze pogotowia nie mówili mi o żadnych innych możliwych skutkach upadku. Czy jest możliwe, że uszkodziłem sobie jakiś organ wewnętrzny, np. stłukłem serce albo uszkodziłem wątrobę/śledzionę? Czy ze stłuczonym sercem można żyć i czy wyleczy się ono samodzielnie? Czy powinienem pójść do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na USG? Czy może po prostu odczuwam jeszcze skutki upadku?

Czy jest możliwe, że uszkodziłem sobie jakiś organ wewnętrzny, np. stłukłem serce albo uszkodziłem wątrobę/śledzionę? - To jest niemożliwe. Pana stan w takim przypadku byłby ciężki. Na pewno wymagałby Pan hospitalizacji i to w warunkach oddziału intensywnej terapii. Na pewno wszystko jest w porządku z narządami wewnętrznymi, skoro nic niepokojącego lekarze z pogotowia nie wybadali. Czy ze stłuczonym sercem można żyć i czy wyleczy się ono samodzielnie? - W przypadku stłuczenia serca dochodzi zazwyczaj do zgonu, gdyż jest to uraz śmiertelny. Nawet niewielkie uszkodzenie mięśnia sercowego byłoby przez Pana odczuwalne, jako głównie objawy niewydolności układu krążenia, czyli np. spadek ciśnienia, zaburzenia akcji serca, duszność, osłabienie. Uraz musiałby być skierowany bezpośrednio na klatkę piersiową i mieć ogromną siłę miażdżącą klatkę piersiową. Czy powinienem pójść do lekarza rodzinnego i poprosić o skierowanie na USG? - Oczywiście dobrze by było udać się na kontrolne badanie do lekarza rodzinnego. On po bezpośrednim badaniu zadecyduje o ewentualnej potrzebie wykonania np. USG jamy brzusznej. Czy może po prostu odczuwam jeszcze skutki upadku? - Myślę, że odczuwa Pan skutku stłuczenia mięśni po upadku i nic poza tym. Takie bóle po silnym stłuczeniu mięśni mogą się utrzymywać nawet i przez 4-6 tygodni. Proszę się nie niepokoić, na pewno nic poważnego Panu się nie stało.