Bóle stawów a choroba Hashimoto

Od kilku miesięcy nasiliły się bóle stawów. Lekarz POZ skierował mnie do reumatologa - wizyta w lutym. Chciałbym prywatnie wykonać wstępne badania. Kilka lat temu zdiagnozowano u mnie hashimoto. Czy w tym przypadku badanie p-ciał ANA i czynnik reumatoidalny mają sens? Czy powinnam wykonać inne badania? Pozdrawiam

Magdalena StusiĹska

Interpretacja wyników badań przeciwciał w chorobie Hashimoto może być trudna i powinien się tym zająć reumatolog. Bardzo specyficzne dla chorób reumatoidalnych są przeciwciała antycytrulinowe, jednak ich oznaczenie jest bardzo drogie.

Aleksander Ropielewski

Mam za mało danych klinicznych aby dobrać odpowiedni profil badań. Wymienione przez Panią badania jak najbardziej mogą być pomocne podczas wizyty u reumatologa.