Bóle w okolicach jajników i brak miesiączki

Od kwietnia 2011 czyli od 4 miesięcy mam bóle w okolicach jajników, głownie po lewej stronie. Miałam robione USG, ale nic nie wykazało, bóle występują codziennie, nasilają się podczas wysiłku, czasem zanikają, ale po paru dniach znów się pojawiają, są nieregularne i prawie zawsze pojawiają się w okolicy lewego jajnika. Mam parę pytań. Wiem, że zrobiłam źle, ale w kwietniu br. odstawiłam po 2 latach tabletki antykoncepcyjne niestety nie tak jak powinnam. Odstawiłam je w trakcie opakowania - po ok.7 tabletkach. Potem zaczęły się bóle, okres dostałam normalnie i postanowiłam od nowa zacząć brać tabletki (ponieważ wystraszyłam się tych bólów). Po miesiącu odstawiłam je, ale juz tak jak powinnam czyli po zużyciu całego opakowania, bóle nie ustąpiły. Moje pytanie brzmi: czy bóle powstały na skutek nieprawidłowego odstawienia tabletek? Czy powinnam opisać ta sytuację lekarzowi rodzinnemu? Drugi problem (może wynikający z tego pierwszego) to taki, że drugi miesiąc staramy się o dziecko i nic. 2 dni temu powinnam dostać okres, a nie dostałam, test ciążowy wyszedł negatywnie, bóle mam nadal (wczoraj mocniejsze, dzisiaj natomiast słabsze), a okresu nie mam (choć oczywiście wiem, że mogę go w każdej chwili dostać).  Zaznaczam, że mam już córeczkę więc teoretycznie nie powinnam mieć problemów z zajściem w ciążę. Czy powinnam również z tym problemem zwrócić się do lekarza?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Myślę, że przede wszystkim należałoby udać się do ginekologa, gdyż lekarz rodzinny raczej nie zajmuje się opisanymi powyżej problemami.

Jeżeli chodzi o bóle to przyczyn ich może by wiele.
Może to mieć związek z antykoncepcją hormonalną ale niekoniecznie.
Ważne byłoby przebadać się ginekologiczne, wykonać USG dopochwowe by ocenić wygląd jajników i macicy i warto byłoby zrobić badanie poziomu hormonów płciowych.

Po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych płodność powraca stosunkowo szybko.
Na razie nie ma powodów do niepokoju jeżeli chodzi o zajście w ciążę.
Jeżeli jednak okres oczekiwania na ciążę będzie się znacznie wydłużał wtedy warto przeprowadzić diagnostykę w tym kierunku.

Pozdrawiam!