Brodawka na stopie a leczenie

Dzień dobry, mam na imię Justyna. Mam bardzo bolesną brodawkę pod stopą, więc strasznie boli mnie kiedy chodzę. Brodawka na stopie jest tam od pół roku albo i więcej. Używałam już preparatów z kwasem salicylowym takich jak Verrumal i Vericaust, ale poza tym że wypalają mi coraz większą dziurę to problem nie zniknął, a ból brodawki na stopie plus wypalonej skóry jest już nie do zniesienia. Podobno nie mogę wymrozić, bo zmiana jest zbyt wystająca i za duża. Chcę to wyciąć, ale podobno korzeń zostanie więc to bez sensu. Co robić?? Kuleję od paru tygodni... Będę bardzo wdzięczna za każdą propozycję, która sprawi, że się pozbędę tej brodawki na stopie raz na zawsze. Co jeszcze mogę zrobić w mojej sytuacji? Jaki lekarz pomoże mi w przypadku bolesnej brodawki na stopie? Jakie metody są najskuteczniejsze i dlaczego do tej pory leki nie zadziałały na brodawkę na stopie?

Problem kurzajek (brodawki wirusowe) jest często uporczywy i wymaga precyzyjnej, odpowiedzialnej kuracji. Każde drażnienie zmiany bez zupełnego usunięcia powoduje jej rozrost. Prawdopodobnie poprzez stosowanie środków zmiękczających tak się stało (proszę zwrócić uwagę, że są to środki zmiekczające, nie mają działania przeciwirusowego, a takie jest konieczne by pozbyć się przyczyny zmiany). W stanie, który Pani opisuje polecam udać się do specjalsty, np podologa, który widząc zmianę wskaże odpowiednie postepowanie.
Pozdrawiam

Magdalena Mroczek

Kurzajka to małe zgrubienie, wywołane przez wirus brodawczaka HPV. Najczęściej występuje u osób młodych i dzieci oraz u ludzi po 60 roku życia. Ponad 75 proc. społeczeństwa zarażona jest wirusem, jednak nie u wszystkich wywołuje on objawy choroby. Do organizmu wirus dostaje się poprzez uszkodzenie naskórka.

Kurzajki należy leczyć, chociaż niektóre mogą zniknąć samoistnie. W pierwszym rzędzie warto zastosować leki bez recepty, dostępne w każdej aptece, które miejscowo złuszczają skórę. Substancją aktywną jest kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Preparaty najczęściej mają formę żelu, płynów lub plastrów. Kiedy te metody okażą się nieskuteczne, można zastosować krioterapię, z użyciem ciekłego azotu, laseroterapię albo elektrokoagulację czyli usunięcie brodawki prądem. Krioterapia, w odróżnieniu od pozostałych metod, nie utrudnia procesu gojenia się ran, jest metodą precyzyjną, bezpieczną i niebolesną. Po zabiegu może za to tworzyć się pęcherz, dlatego nie poleca się stosowania krioterapii do dużych powierzchni lub przy obu stopach na raz. Czasami zabieg trzeba powtarzać ze względu na nawrót brodawek. Przy leczeniu kurzajki prądem rana goi się dłużej niż po krioterapii i mogą powstawać blizny. Przy zmianach opornych na leczenie stosuje się łyżeczkowanie czyli usunięcie mechaniczne brodawek lub ich "odparowanie" laserem. W sprawie wyboru metody leczenia proszę skontaktować się z dermatologiem, który oceni wielkość i położenie zmiany brodawkowej.

Ważna w uniknięciu nawrotu brodawek jest odpowiednia higiena, noszenie obuwia kąpielowego oraz unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Jeśli jednak dojdzie już do zakażenia, to wtedy należy używać własnego ręcznika i chodzić boso po domu, aby uniknąć zakażenia pozostałych domowników.