Problem kurzajek (brodawki wirusowe) jest często uporczywy i wymaga precyzyjnej, odpowiedzialnej kuracji. Każde drażnienie zmiany bez zupełnego usunięcia powoduje jej rozrost. Prawdopodobnie poprzez stosowanie środków zmiękczających tak się stało (proszę zwrócić uwagę, że są to środki zmiekczające, nie mają działania przeciwirusowego, a takie jest konieczne by pozbyć się przyczyny zmiany). W stanie, który Pani opisuje polecam udać się do specjalsty, np podologa, który widząc zmianę wskaże odpowiednie postepowanie.
Pozdrawiam
Kurzajka to małe zgrubienie, wywołane przez wirus brodawczaka HPV. Najczęściej występuje u osób młodych i dzieci oraz u ludzi po 60 roku życia. Ponad 75 proc. społeczeństwa zarażona jest wirusem, jednak nie u wszystkich wywołuje on objawy choroby. Do organizmu wirus dostaje się poprzez uszkodzenie naskórka.
Kurzajki należy leczyć, chociaż niektóre mogą zniknąć samoistnie. W pierwszym rzędzie warto zastosować leki bez recepty, dostępne w każdej aptece, które miejscowo złuszczają skórę. Substancją aktywną jest kwas salicylowy lub kwas mlekowy. Preparaty najczęściej mają formę żelu, płynów lub plastrów. Kiedy te metody okażą się nieskuteczne, można zastosować krioterapię, z użyciem ciekłego azotu, laseroterapię albo elektrokoagulację czyli usunięcie brodawki prądem. Krioterapia, w odróżnieniu od pozostałych metod, nie utrudnia procesu gojenia się ran, jest metodą precyzyjną, bezpieczną i niebolesną. Po zabiegu może za to tworzyć się pęcherz, dlatego nie poleca się stosowania krioterapii do dużych powierzchni lub przy obu stopach na raz. Czasami zabieg trzeba powtarzać ze względu na nawrót brodawek. Przy leczeniu kurzajki prądem rana goi się dłużej niż po krioterapii i mogą powstawać blizny. Przy zmianach opornych na leczenie stosuje się łyżeczkowanie czyli usunięcie mechaniczne brodawek lub ich "odparowanie" laserem. W sprawie wyboru metody leczenia proszę skontaktować się z dermatologiem, który oceni wielkość i położenie zmiany brodawkowej.
Ważna w uniknięciu nawrotu brodawek jest odpowiednia higiena, noszenie obuwia kąpielowego oraz unikanie kontaktu z osobami zakażonymi. Jeśli jednak dojdzie już do zakażenia, to wtedy należy używać własnego ręcznika i chodzić boso po domu, aby uniknąć zakażenia pozostałych domowników.
Proszę udać się do dermatologa, może można opisaną zmianę usunąć laserem.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Maść do usuwania brodawek łojotokowych – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Brodawka i kurzajka na stopach – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Odnawiająca się brodawka na palcu – odpowiada Lek. Robert Jan Chmielewski
- Kurzajki a zarażenia wirusem HPV – odpowiada Lek. Dariusz Czubiński
- Brodawka skórna a preparat Scholl – odpowiada Lek. Aneta Szulska-Schoepp
- Rozprzestrzeniające się kurzajki – odpowiada Lek. Aneta Szulska-Schoepp
- Czy mogę zastosować w tej sytuacji jakieś domowe leczenie? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Brodawka na wardze sromowej – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- Czy jest możliwość usunięcia brodawki na stopie? – odpowiada Lek. Izabela Lenartowicz
- Jaki preparat na kurzajki? – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
artykuły
Kurzajka na stopie u dziecka - skąd się bierze i jak ją usunąć?
Kurzajka na stopie u dziecka bardzo przypomina odc
Usuwanie brodawek - rodzaje brodawek, sposoby ich usuwania, profilaktyka
Usuwanie brodawek to temat, który interesuje zaraż
Pojawiły się na twarzy lub szyi? Mogą świadczyć o zakażeniu lub raku
Mające postać drobnych grudek, przypominających ni