Bolesne miesiączki a poziom androstendionu

witam chodze do endokrynologa, szukamy przyczyny bardzo bolesnych miesiaczek (5-6 dni omdlenia) wyniki testosteron 2 krotnie przekroczony androstendion przekroczony co to oznacza>? amoze są potrzebne kolejne badania w celu wykluczenia zapalenia jajnikow?

Dzień dobry,

Koniecznie powinna Pani wykonać usg ginekologiczne z oceną jajników. Warto również wykonać morfologię krwi z rozmazem oraz CRP oraz przesiewowe usg brzucha (na dobrym aparacie usg) z oceną nadnerczy. Podwyższone stężenie testosteronu może mieć zarówno pochodzenie jajnikowe, jak i nadnerczowe oraz bć wnikiem zaburzonej konwersji. Podwyższony androstendion w 45-60% jest wynikiem patologii jajnika, zaś w 30-45 % nadnerczy...
Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz