Jaka jest przyczyna bólu głowy u 25-latki?

Dzień dobry, Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok, opuchnięcia nosa, a także rozpieranie całej twarzy, co przenosi się na uczucie ucisku w skroniach. Następnie ból obejmuje już całą głowę, pojawia się światłowstręt, a także uczucie omdlenia/odrętwienia twarzy. Dodam także że byłam u laryngologa 2 razy, po pierwszej wizycie wykryte przewlekłe zapalenie zatok, leczenie Nasonex. Na następnej wizycie - zatoki w dobrym stanie. Pani doktor stwierdziła, że moje bóle głowy mogą być spowodowane dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Nie wiem, gdzie szukać przyczyny bólu czy w zatokach, czy też w karku bądź są to migreny. Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
KOBIETA, 25 LAT 10 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy bólu głowy, uczucie ciśnienia w okolicach zatok, dyskomfort w karku i barkach, jak również światłowstręt, mogą mieć kilka różnych przyczyn. Fakt, że była Pani leczona na przewlekłe zapalenie zatok i uzyskała poprawę, a także diagnoza potencjalnej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, wskazują na złożony charakter Pani dolegliwości.

Dlatego, biorąc pod uwagę różnorodność symptomów, warto, by rozważyła Pani konsultację z kilkoma specjalistami. Neurolog mógłby ocenić, czy nie cierpi Pani na migreny lub inny rodzaj bólów głowy. Fizjoterapeuta mógłby pomóc, jeśli problem wynika z dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, zwłaszcza w obszarze karku i barków. Dodatkowo, wizyta u dentysty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego pomoże ocenić, czy problemy z tym stawem mogą przyczyniać się do Pani dolegliwości.

Nie należy też pomijać konsultacji z okulistą, zwłaszcza w kontekście światłowstrętu, co może być ważne w kontekście diagnostyki różnicowej bólu głowy.

Podsumowując, proponuję rozpoczęcie od wizyty u neurologa, który może zlecić odpowiednie badania (np. rezonans magnetyczny głowy) i w zależności od ich wyników skierować do dalszych specjalistów. Niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do problemu, które pozwoli na identyfikację źródła dolegliwości i wdrożenie skutecznego leczenia.

Zachęcam również do przeczytania artykułów na ten temat wymienionych poniżej: 

- https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

- https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam ciepło i życzę szybkiego znalezienia przyczyny dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty