Jaka jest przyczyna bólu głowy u 25-latki?

Dzień dobry, Mam 24 lata. Od dłuższego czasu zmagam się z bólami głowy. Ból głowy z rana nasilający się podczas schylania, a także ból karku (bardziej po lewej stronie), ogólny dyskomfort w karku i barkach. W godzinach porannych odczuwam uczucie ciśnienia w okolicach zatok, opuchnięcia nosa, a także rozpieranie całej twarzy, co przenosi się na uczucie ucisku w skroniach. Następnie ból obejmuje już całą głowę, pojawia się światłowstręt, a także uczucie omdlenia/odrętwienia twarzy. Dodam także że byłam u laryngologa 2 razy, po pierwszej wizycie wykryte przewlekłe zapalenie zatok, leczenie Nasonex. Na następnej wizycie - zatoki w dobrym stanie. Pani doktor stwierdziła, że moje bóle głowy mogą być spowodowane dysfunkcją stawu skroniowo-żuchwowego. Nie wiem, gdzie szukać przyczyny bólu czy w zatokach, czy też w karku bądź są to migreny. Do jakiego lekarza się udać, aby zdiagnozować ból głowy?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Opisane przez Panią objawy bólu głowy, uczucie ciśnienia w okolicach zatok, dyskomfort w karku i barkach, jak również światłowstręt, mogą mieć kilka różnych przyczyn. Fakt, że była Pani leczona na przewlekłe zapalenie zatok i uzyskała poprawę, a także diagnoza potencjalnej dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego, wskazują na złożony charakter Pani dolegliwości.

Dlatego, biorąc pod uwagę różnorodność symptomów, warto, by rozważyła Pani konsultację z kilkoma specjalistami. Neurolog mógłby ocenić, czy nie cierpi Pani na migreny lub inny rodzaj bólów głowy. Fizjoterapeuta mógłby pomóc, jeśli problem wynika z dysfunkcji mięśniowo-szkieletowych, zwłaszcza w obszarze karku i barków. Dodatkowo, wizyta u dentysty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego pomoże ocenić, czy problemy z tym stawem mogą przyczyniać się do Pani dolegliwości.

Nie należy też pomijać konsultacji z okulistą, zwłaszcza w kontekście światłowstrętu, co może być ważne w kontekście diagnostyki różnicowej bólu głowy.

Podsumowując, proponuję rozpoczęcie od wizyty u neurologa, który może zlecić odpowiednie badania (np. rezonans magnetyczny głowy) i w zależności od ich wyników skierować do dalszych specjalistów. Niezwykle ważne jest kompleksowe podejście do problemu, które pozwoli na identyfikację źródła dolegliwości i wdrożenie skutecznego leczenia.

Zachęcam również do przeczytania artykułów na ten temat wymienionych poniżej:

- https://portal.abczdrowie.pl/napieciowy-bol-glowy-przyczyny-objawy-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/bole-glowy-naczynioruchowe

- https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/napieciowy-bol-glowy

Pozdrawiam ciepło i życzę szybkiego znalezienia przyczyny dolegliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.