Witam!
Najczęstszą przyczyną nocnego bólu zębów jest proces zapalny miazgi zęba. Dolegliwości bólowe nasilają się w nocy ze względu na zwiększony napływ krwi w okolice głowy, co spowodowane jest poziomym ułożeniem ciała. Jeśli jednak była Pani u dentysty, który wykluczył wszelkie patologie, sugeruję konsultację laryngologiczną. Być może opisane objawy są wynikiem patologii zatok.
Witam
Tak naprawdę bez prawidłowej diagnostyki badania podmiotowego i przedmiotowego nie da się precyzyjnie odpowiedzieć na to pytanie.
Pozdrawiam
Witam
Aby okreslić przyczynę bólu i jego dokładną lokalizację należy wykonać zdjęcie rtg. Jeżeli zęby w trakcie badania w sugerowanych okolicach wydają sie być w porządku, to należy to potweirdzić w badaniu radiologicznym. często wypełnienia wyglądają idealnie, a na zdjeciu okazuje się,że jednak takie idealne nie są. Trudnymi do oceny są także ubytki w przestrzeniach międzyzębowych-te dość długo pozostaje niweidoczne.
Czasami też obserwuje takie objawy (tzn bóle w porze popłudniowo-wieczornej) u osób, u których istnieje tendencja do zalegania resztek jedzenia w przestrzeni międzyzębowej. Niedokładne oczyszczenie tej okolicy daje objawy bólowe, charakteryzowane często jako uczucie rozpierania.
Nocny ból zęba jest bardzo charakterystyczny dla ostrego zapalenia miazgi.
(związane to jest ze wzrostem ciśnienia w tkankach zęba po zmianie położenia ciała)
Dlatego polecam wykonanie rtg pantomograficznego i w oparciu o nie szukanie
zęba przyczynowego gdyż nie zawsze uda sie zlokalizowac go poprzez tylko badanie kliniczne.
Trudno określić po tak skąpych danych zalecałabym szerszą diagnostykę i konsultację u specjalisty.
Trzeba wykonać RTG panoramiczne i ocenić stan kości i korzenia. Przyczyną może być też zaciskanie zębów w nocy które powoduje miejscowe przeciążenie i dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji powinna pomóc szyna relaksacyjna.
A rtg było robione ?Nie wszytko widać gołym okiem
„Chirurg dentysta Białystok”
Ból zębów, który pojawia się i znika, zwłaszcza w nocy, a także przenosi się z jednej strony szczęki na drugą, może mieć kilka przyczyn. Oto kilka z nich, które warto rozważyć:
Zgrzytanie zębami (bruksizm) – jeśli odczuwasz ból głównie w nocy, zgrzytanie zębami może być jedną z przyczyn. Osoby z bruksizmem często mają napięcie mięśni szczęki, co może prowadzić do bólu zębów oraz dyskomfortu w szczęce.
Problemy z stawem skroniowo-żuchwowym (TMJ) – dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego może powodować ból, który promieniuje do zębów, a także uczucie „ciężkości” w szczęce. Może to być związane z napięciem mięśni lub innymi problemami ze stawem.
Nadwrażliwość zębów – zmiany temperatury lub kontakt z kwaśnymi pokarmami mogą prowadzić do bólu zębów. Jeśli masz odsłonięte szyjki zębowe, to może wywoływać dyskomfort.
Problemy z zatokami – ból w okolicy szczęki może być także związany z problemami z zatokami, zwłaszcza jeśli odczuwasz dodatkowe objawy, takie jak katar czy ból głowy. Zatoki szczękowe znajdują się blisko zębów, a ich stan zapalny może prowadzić do bólu w okolicy zębów.
Stany zapalne lub infekcje – choć dentysta nie znalazł ubytków, mogą występować inne problemy, takie jak infekcje lub zapalenie miazgi, które nie zawsze są widoczne na standardowym zdjęciu RTG.
Napięcie i stres – stres i napięcie emocjonalne mogą również prowadzić do bólu w okolicy zębów i szczęki.
Co możesz zrobić?
Konsultacja z dentystą lub specjalistą od TMJ – warto skonsultować się z dentystą, który specjalizuje się w zaburzeniach stawu skroniowo-żuchwowego, aby dokładniej ocenić problem.
Monitorowanie objawów – zwróć uwagę, kiedy dokładnie pojawia się ból, co go wywołuje, czy jest związany z jedzeniem, czy może jest efektem stresu.
Techniki relaksacyjne – jeśli podejrzewasz zgrzytanie zębami, techniki relaksacyjne mogą pomóc w redukcji napięcia.
Podsumowując, ból zębów, który przechodzi z jednej strony na drugą, może mieć różne przyczyny. Warto kontynuować poszukiwania diagnostyczne, aby znaleźć źródło problemu i podjąć odpowiednie kroki w celu jego rozwiązania.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Przyczyny bólu dolnej szczęki – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Co jest przyczyną zgrzytania zębami? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Ból zębów i szczęki u 20-letniej osoby – odpowiada Lek. dent. MichaĹ WikliĹski
- Przyczyny zgrzytania zębami podczas snu – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Czy RTG panoramiczne uwidacznia stany zapalne? – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Przyczyny zgrzytania zębami – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Sposoby na zgrzytanie zębami – odpowiada Paulina Witek
- Nocne zgrzytanie zębami - czy powodem może być próchnica? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego zgrzytam zębami we śnie? – odpowiada Agnieszka Jamroży
- Moja partnerka zgrzyta zębami i mówi przez sen - co robić? – odpowiada Magdalena Pikulska
artykuły
Bruksizm - objawy, przyczyny, powikłania, leczenie
Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, pojawia się u o
Ścieranie zębów - przyczyny, objawy i postępowanie
Ścieranie zębów, czyli powolna utrata tkanek tward
Szyna relaksacyjna - co to jest, działanie, rodzaje, cena
Szyna relaksacyjna to nakładka, która pomaga zwalc