Poziom androstendionu a samopoczucie

Czy poziom ANDROSTENDIONU wpływa na samopoczucie, poziom, energii do życia. Czy niewłaściwy poziom może mieć wpływ na poziom innych hormonów kobiecych?

Dobry wieczór,

To zależy w jakim stopniu jest on podwyższony. Generalnie nie wykazuje on dużej aktywności androgenowej (ocenia się ją na 10-20, a przykładowo testosteron: 100). Głównym źródłem podwyższonego androstendionu mogą być jajniki, a na drugim miejscu nadnercza., Andorstendion pod wpływem aromatazy ulega przemianom do estronu, ten z kolei do 17 B estradiolu. Androstendion może równiez ulegac przemianom do testosteronu, a więc warto oznaczyć sobie również stężenie testosteronu we krwi. Na początku sugerowałbym wykonaniu usg jajników pod kątem zespołu PCO, zwłaszcza, jeśli ma Pani nieregularne cykle. Warto zaliczyć wizytę u endokrynologa i ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz