Czy te objawy mogą być spowodowane moim stylem życia?

przez ostatni czas prowadziłam niezdrowy tryb życia, mało spałam, mało jadłam i miałam duży wysiłek fizyczny w pracy. wczoraj czułam się bardzo ospala, było mi raz zimno, raz gorąco, raz miałam lekkie omdlenie. dzisiaj się obudziłam i czuję mrowienie w nogach, czy te wszystkie objawy są spowodowane moim stylem życia czy mogą być związane z jakąś chorobą ?
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Styl życia, jaki prowadzimy na co dzień w dużej mierze wpływa na nasze samopoczucie. Mała ilość snu, przepracowanie, jak i stosowanie nieodpowiedniej diety ubogiej w składniki odżywcze – wszystko to może odbić się negatywnie na zdrowiu.

Jeżeli rzeczywiście czuje się Pani gorzej w ostatnich dniach, warto byłoby jednak udać się również do lekarza, aby zrobić podstawowe badania, w tym morfologię. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, lekarz skieruje Panią na dalszą diagnostykę.

Wskazane przez Panią objawy mogą mieć bowiem związek zarówno z prowadzonym stylem życia, jak i różnymi ogólnymi schorzeniami. Proszę pamiętać, że organizm potrzebuje odpowiedniej regeneracji, dlatego warto zadbać o komfort swojego snu oraz znaleźć chwilę na relaks w ciągu dnia. Pomocna może być również modyfikacja codziennego jadłospisu – zachęcamy do konsultacji z doświadczonym dietetykiem, który pomoże Pani ustalić odpowiedni jadłospis dostosowany do Pani potrzeb.

Warto również sprawdzić, czy taki stan nie ma np. związku z zaburzeniami gospodarki hormonalnej lub pracą tarczycy. W ich przebiegu również mogą pojawić się uderzenia gorąca. Więcej można przeczytać o nich w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/uderzenia-goraca-to-nie-zawsze-objaw-menopauzy

W tym celu najlepiej udać się do endokrynologa, który zleci Pani odpowiednie badania i w razie konieczności zaplanuje właściwe leczenie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.