Czy mój wzrok może znacznie się pogorszyć?

Mam pytanie odnośnie wzroku.od 3 roku życia widzę na jedno oko,czy wraz z wiekiem np po 30 roku życia będą widział coraz gorzej z racji tego ze widzę na jedno oko?
MĘŻCZYZNA, 39 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Wraz z wiekiem zmiany wzroku mogą nastąpić, co jest naturalnym procesem związanym ze starzeniem się organizmu. Wady zwykle zaczynają się pogłębiać po 40 roku życia.

Można jednak opóźnić te procesy, odpowiednio dbając o swoje oczy. Dużą rolę w tym przypadku odgrywają odpowiednie nawyki związane z prowadzonym stylem życia. Nie bez znaczenia jest w typ przypadku zdrowia dieta, bogata w warzywa i owoce. Takie witaminy jak m.in. A, C i E, jak również cynk czy selen wspierają prawidłowe widzenie i zapobiegają rozwojowi różnych chorób. Oprócz tego należy pamiętać o odpowiedniej higienie wzroku. Nie należy przemęczać oczu długotrwałym czytaniem przy złym świetle, oglądaniem telewizji czy częstego przesiadywania przy komputerze. Długie wpatrywanie się w ekran telefonu również nie jest dobre dla oczu. Podczas pracy należy pamiętać o robieniu przerw i krótkich ćwiczeń na poprawę wzroku. Zawsze należy dbać również o odpowiednie oświetlenie stanowiska pracy. Poza tym ważne są również regularne wizyty u okulisty, dzięki którym możemy mieć swój wzrok pod kontrolą i szybko zareagować na wszelkie nieprawidłowości.

O tym, jak należy dbać o wzrok piszemy więcej w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-dbac-o-oczy

Warto też sprawdzić, co na ten temat sądzą eksperci portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-skutecznie-dbac-o-swoj-wzrok

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dbac-o-wzrok-przy-codziennej-pracy-przed-komputerem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.