Bolesność brzucha a podwyższony poziom lipazy

Mam 52 lata od kilku dni mam silne wzęcia i pobolewa mnie brzuch po prawej i lewej stronie zaraz pod piersiami.Zrobiłam sobie wyniki morfologie,ob i bichemie,jedynym podwyższonym wynikiem jest lipaza113U/l przy normie /10-63/ poza tym wszystko gra a ja w dalszym ciągu odczówam pobolewanie w górnej części brzucha prosze mi podpowiedziec czy mam się czegoś obawiać.Nadmieniam iż 12 lat temu chorowałam na chłonniaka złośliwego,po chemi i chopie z maptery wróciłam do zdrowia a teraz to-martwie

Lek. Bartosz Małek

Szanowna Pani,
Podwyższony poziom lipazy najczęściej świadczy o chorobie trzustki. Proszę pilnie skonsultować się z lekarzem internistą, który zdecyduje o dalszym postępowaniu.

Witam, na pewno nie powinna Pani zaniechać diagnostyki. Poziom lipazy nie jest może bardzo wysoki ale ze względu na pani wywiad nowotworowy trzeba zachować czujność. Na pewno trzeba spojrzeć jakie badania biochemiczne zostały zrobione (m.in. LDH, ALP, ALT, bilirubina). Poza tym za obowiązkowe uznałbym badanie USG j. brzusznej. Niemniej jednak należy koniecznie skontaktować się z Pani lekarzem prowadzącym