Bolesność kolana i ruchomość rzepki

Dzień dobry, Od około pół roku regularnie wykonuję ćwiczenia opierające się głównie na przysiadzie i półprzysiadzie (również z obciążeniem). Przy wykonywaniu tego typu ćwiczeń często słyszę charakterystyczne przeskakiwanie kości w kolan. Po ostatnim treningu spuchło mi kolano (okolice rzepki), obrzęk nie ustępował przez kilka dni. Po obkładzie kapustą i żywokostem obrzęk ustąpił. Gdy dotykam teraz kolana czuję ruchomość rzepki (w drugim kolanie również). Czy mogę kontynuować wykonywanie ćwiczeń?

Witam,
Częste przysiady czy pólprzysiady powodują znaczne obciążanie stawów rzepkowo-udowych co może prowadzić do uczucia przeskakiwania i bólu w przedziale przednim kolan. Sugeruję zaprzestanie ćwiczeń i kontrole w Poradni Ortopedycznej ponieważ opisywane przez Panią dolegliwości mogą świadczyć o chondromalacji stawu rzepkowo-udowego co wymaga leczenia.
Pozdrawiam,
dr n.med. Szymon Kujawiak
Specjalista w Ortopedii i Traumatologii
Narządu Ruchu