Bolesność kręgosłupa, zmęczenie a zachwiania równowagi

od 4 lat mam dziwne objawy lekarze mowia ze to depresja biore leki od 3 lat i nadal jest to samo mam ból kregosłupa i w tymsamym czasie jak by parciedo głowy ciągłe zmeczenie i zaburzenia równowagi czasami omamy miałam robiony rezonan głowy i wszystko było ok jakies 3 lata temu i do tego sa mdłosci co to moze byc

Renata GrzechociĹska

Trudno postawić przybliżoną diagnozę bez odpowiedniego wywiadu i badań. Jeżeli badania nie wskazują na chorobę organiczną mogą być to objawy na podłożu psychicznym. Należy jednak najpierw wykluczyć wszystkie inne możliwości.

Szanowna Pani, objawy, o których Pani mówi mogą mieć jak najbardziej charakter psychosomatyczny i wiązać się z depresją, ale mogą również wynikać z choroby somatycznej (np. niewydolności nerek, problemów hormonalnych np związanych z tarczycą) lub skutków ubocznych stosowania leków. Dlatego warto, aby zrobiła Pani komplet badań krwi, również na tarczycę TSH, FT3, FT4 oraz witaminę D a także badanie moczu. Nie wolno bagatelizować problemów ze zdrowiem, gdyż one przekładają się na nasz stan psychiczny. Ważną kwestią jest również stosowana przez Panią dieta. Proszę pamiętać, iż o wiele skuteczniejszą i zdrowszą metodą leczenia depresji jest psychoterapia. Ważne, aby świadomy terapeuta traktował Panią w sposób (holistyczny, równie ważne ciało, co dusza) oraz miał doświadczenia w psychosomatoterapii i pracy z ciałem. Jeśli chodzi o Lublin, to z pełnym zaufaniem mogę polecić panią psychoterapeutkę Renatę Franczak (lublinpsychoterapia.pl).

Pozdrawiam,

Kamil Tarnawski
psychoterapeuta rekomendowany przez
Polskie Towarzystwo Psychoterapii Integratywnej