Bolesność szczęki a stany zapalne zębów w czasie ciąży

Witam, od kilku dni zmagam się z bólem dolnej szczęki promienujący do ucha. Laryngolog wykluczył problem z uchem. Stomatolog otworzył mi siódemkę i okazał się stan zapalny po czym usunąl 3 nerwy. Niestety gdy znieczulenie puściło bóle wróciły. Dziś boli mnie cały dzień, momentami nie da sie wytrzymać. Ósemkę miałam usunietą parę lat temu. Z zewnatrz nie widać podejrzanych zmian na zębach. Czyżby trzeba było dalej szukać i otwierać zęby po kolei?ból szczęki jest rwiący.Jestem w ciąży co utrudnia.
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

Potrzebna jest dokładna diagnostyka , jeżeli jest Pani już po piewszym trymestrze to można zrobić zdjęcie , badanie żywotności , badanie na perkusję , ewewntualne leczenie kanałowe powinoo byc wykonane od razu w procedurze jednowizytowej , nie ma przeciwskazań do leczenia zębów w ciąży.

0

Wbrew panującym obiegowym opiniom, podczas trwania ciąży można leczyć zęby, a nawet trzeba. Rozwijający się stan zapalny. Któremu sprzyja ból może zagrażać dziecku. Przyszłe młode mamy bardzo często (niestety) sięgają po środki przeciwbólowe i nie decydują się na wizytę w gabinecie znieczuleń. Otóż w trakcie trwania ciąży takowe są stosowane, niemniej istnieją pewne ograniczenia odnośnie stosowanych środków znieczulających, gdyż mają one wpływ na rozwijający się w organizmie płód. Podobnie jest z antybiotykami, bowiem nie wszystkie można stosować – w sytuacji awaryjnej stomatolog z całą pewnością dobierze odpowiednie medykamenty, które nie zaszkodzą zarówno zdrowiu matki jak i nienarodzonego dziecka.

0

Białystok usuwanie zębów



„Białystok usuwanie zębów”



Ból dolnej szczęki promieniujący do ucha może być wynikiem stanu zapalnego w obszarze zęba, który został już otwarty, lub innego problemu stomatologicznego. Ponieważ jesteś w ciąży, podejście do diagnostyki i leczenia wymaga szczególnej ostrożności. Oto możliwe przyczyny bólu oraz zalecenia, jak postępować:

1. Czy problem dotyczy otwartego zęba (siódemki)?



Stan zapalny wokół korzenia zęba: Nawet po usunięciu nerwów w trakcie leczenia kanałowego może wystąpić ból spowodowany stanem zapalnym w tkankach wokół korzenia (okolicy wierzchołka korzenia).

Niedostateczne oczyszczenie kanałów: Czasem w kanale mogą pozostać bakterie, które wywołują przewlekły ból.

Nagromadzenie ropy: Jeśli obrzęk wokół korzenia nie znajduje ujścia, może powodować silny, pulsujący ból.



2. Czy ból może pochodzić z innego zęba?



Ósemka sąsiednia była usunięta: Może to wpływać na układ kostny i tkanki w okolicy, ale raczej nie jest to bezpośrednią przyczyną bólu.

Inny ząb (np. szóstka lub druga siódemka): Problem może dotyczyć sąsiednich zębów, które nie dają widocznych objawów z zewnątrz, ale wewnętrznie mogą mieć stan zapalny lub pęknięcie.



3. Inne możliwe przyczyny bólu:



Zespół Costena (dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego): Może powodować ból szczęki, promieniujący do ucha. Występuje częściej, jeśli zaciskasz zęby lub masz zgryz nieprawidłowy.

Zapalenie okostnej lub kości: Rzadziej, ale może być związane z przewlekłym stanem zapalnym w obrębie kości szczęki.



4. Co możesz zrobić?



Konsultacja stomatologiczna:

RTG lub CBCT (tomografia stożkowa): W Twojej sytuacji bardzo ważne jest zidentyfikowanie przyczyny bólu bez otwierania kolejnych zębów w sposób przypadkowy. Diagnostyka obrazowa pozwoli znaleźć stan zapalny lub inne zmiany.

Kontrola siódemki: Upewnij się, że kanały w zębie są prawidłowo oczyszczone i zabezpieczone. W niektórych przypadkach stomatolog może zdecydować się na ponowne oczyszczenie.



Unikanie dodatkowych obciążeń:

Nie zaciskaj zębów i unikaj gryzienia po stronie bolącego zęba.



Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne:

Skonsultuj się z ginekologiem lub stomatologiem w sprawie bezpiecznych leków w ciąży (np. paracetamol jako lek pierwszego wyboru, ibuprofen jest przeciwwskazany w III trymestrze).

W niektórych przypadkach stomatolog może zalecić miejscowy antybiotyk lub środek przeciwzapalny.



Chłodne okłady:

Możesz stosować zimne kompresy na zewnętrzną stronę policzka w okolicy bólu, aby zmniejszyć stan zapalny.



5. Co zrobić, jeśli ból się nasila?



Jeśli ból się pogarsza, a zęby są w porządku, poproś stomatologa o konsultację z chirurgiem stomatologicznym. Czasami konieczna może być dokładniejsza ocena szczęki i stawów.

W przypadku narastającego obrzęku, gorączki lub trudności z otwieraniem ust, konieczna jest pilna konsultacja.



6. Ważne w ciąży:



Każde leczenie stomatologiczne w ciąży powinno być starannie zaplanowane. Diagnostyka RTG jest bezpieczna przy zastosowaniu osłon (np. fartucha ołowianego) i może pomóc w dokładnym rozpoznaniu problemu.

Unikaj stresu i zaniedbania problemu, ponieważ przewlekły stan zapalny może mieć wpływ na Twoje zdrowie i przebieg ciąży.



Podsumowanie:



Ból może być wynikiem stanu zapalnego w leczonej siódemce lub innych problemów stomatologicznych. Kluczowe jest wykonanie diagnostyki obrazowej, aby uniknąć przypadkowego leczenia sąsiednich zębów. W międzyczasie stosuj delikatne środki przeciwbólowe i chłodne kompresy. Jeśli ból nie ustępuje lub się nasila, skonsultuj się z dentystą lub chirurgiem stomatologicznym.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty