Brak czasu na sen przy 8-miesięcznych dzieciach

witam. Mam dwie córeczki 8-miesięczne, Maję i Lenę. Urodziłam je w 36 tygodniu ciąży. Razem z mężem kładziemy je spać o 20 dając 150ml mleka. później budzą się na jedzenie po 23, następnie przed 3 nad ranem a później ok 7 i już nie śpią. a między jedzeniem muszę wstawać jeszcze kilka razy bo budzą się z płaczem jak wypadnie im smoczek. Moje noce czasami polegają na chodzeniu a nie spaniu. nie wiem jak możemy to zmienić żeby następnego dnia chodzić "normalnie". pomocy...

Witam. To niestety uroki macierzństwa. Prosze się pocieszyć, że nie będą miały stale 8 miesięcy. Za kilka lat bedzię lepiej pod względem spania. To tak pół żartem, ale i pół serio.
Magdalena Brabec

Urodzenie jednego dziecka jest drastyczną zmianą w życiu rodziców, a co dopiero w przypadku bliźniąt... Tak to jest, ze kilkumiesięczne maluchy budzą się w nocy po kilka razy i nie ma na to rady. Z czasem będą przesypiać coraz dłuższe odstępy czasu, a worki pod Pani oczami zaczną się powoli zmniejszać :)
Tak więc pierwsze pocieszenie jest takie, ze ten trudny czas w końcu minie i każdego dnia jest Pani bliżej jego końca :)
Po drugie, proszę pomyśleć, że w rzeczywistości taka "kumulacja" oznacza tylko jeden tak cieżki okres, a nie dwa, jakby to było w przypadku osobnych ciąż :)
Bardzo ważne w tym czasie jest także to, aby Pani partner współuczestniczył w opiece nad maluszkami - na miarę możliwości, abyście wzajemnie się odciążali.
Na koniec chciałabym życzyć Pani tego, co już troszkę wyczułam w Pani wiadomości - synchronicznych pobudek u córeczek :) bo chyba wtedy przerwy na Pani sen będą możliwie najdłuższe :) Pozdrawiam ciepło :)

Witam. Tak wygląda praca przy małym dziecku. Zycie rodziców zmienia się diametralnie. Warto przeczytać książki z zakresu wiedzy o rozwoju dziecka, jego potrzebach i możliwościach. W jaki sposób odczytywać sygnały płynące z ciała dziecka, jak go stymulować do korzystnych zmian. Wychowywanie to ciągłe zaangażowanie, uwaga i nieustanna praca. Istnieją też fora, na których spotykają się matki i wymieniają się radami i troskami. Proszę poszukać