Problemy ze snem u 16-miesięcznego dziecka

Witam, Moją córka ma 16 miesięcy i od 2tyg mam nieprzespane noce, a mianowicie: córkę kładę ok godz:20:00 i staram sie pilnować stałej godziny, dostaje mleczko z grysikiem i klade ja spać i wtedy sie zaczyna. Dziecko za nim zasnie to mija ok godziny albo dłużej kreci sie , wierci , wchodzi na mnie itp. W końcu jak zasnie to przesypia ok 2, 3 godzin , później budzi sie i zaczyna marudzic daje jej pić, i wtedy zaczyna sie powtórka z rozrywki. Proszę pomoc

Mgr Justyna ĹwierczyĹska

Po pierwsze może warto zastanowić się nad nauką samodzielnego zasypiania. Dla 16-miesięcznego dziecka obecność rodzica podczas zasypiania może być rozpraszająca, dziecko chce się bawić, nie rozumie, że trzeba iść spać. Technik nauki samodzielnego zasypiania jest bardzo wiele, z pewnością znajdzie je Pani w internecie.

Po drugie warto zastanowić się, czy w domu dzieje się coś nowego, stresującego, przykrego lub przyjemnego. Może to być kłótnia rodziców, pójście do pracy, nowa niania, kupno nowego mieszkania, problemy finansowe, choroba, czy kolejna ciąża. Każda tego typu sytuacja może zakłócać normalne funkcjonowanie dziecka, budzić jego niepokój czy też nerwowość. W takich sytuacjach nie pozostaje nic innego, jak przeczekać trudny okres okazując dziecku jednocześnie dużo cierpliwości i wsparcia.

Czy ma już wszystkie ząbki? Nie jest na coś chora? (ospa? przeziębienie? zapalanie ucha?itp)
Warto najpierw to sprawdzić.
Dodatkowo- być może córeczka czegoś się wystraszyła, co skojarzyła z ciemnością,nocą itp? To także może być przyczyna nocnych pobudek.
Warto jeszcze jakiś czas przyjrzeć się zachowaniu maluszka, jeśli trudności będą trwały kilkanaście dni, skonsultować się z lekarzem pediatra.