Problemy ze snem w dzień i w nocy u 8-miesięcznego dziecka

Witam,mam 8 miesięczną córeczkę która od ostatnich 3 dni nie chce mi spać ani w dzień ani w nocy, jest uśmiechnięta pogodna ale widać że strasznie śpiąca a mimo tego cież jest jej zasnąć. Strasznie się martwię. Proszę powiedzieć jakie mogą być przyczyny.

Witam. Problemy ze snem w tym przypadku najprawdopodobniej mają charakter przejściowy i ustąpią po kilku dniach. Jeśli dziecko jest pogodne i nie płacze, raczej nie ma powodów do zmartwień o jego zdrowie.

Przejściowe trudności ze snem (lub z jedzeniem, z kontaktami społecznymi, na późniejszym etapie z treningiem czystości itp.) mogą się pojawiać wiele razy, ilekroć dziecko jest bliskie osiągnięcia nowej umiejętności. Kiedy organizm "mobilizuje się" na nowej zdobyczy, inne funkcje i umiejętności mogą być zdezorganizowane, albo nawet może zachodzić regres (cofnięcie rozwoju).
Przykład: kiedy dziecko ćwiczy raczkowanie czy wstawanie, mózg także w nocy przetwarza nowe bodźce, wybudzając malucha. Inny przykład: kiedy dziecko idzie do przedszkola i koncentruje się na nauce kontaktów i samodzielnego funkcjonowania, może na powrót czasem się moczyć.
Proszę spokojnie obserwować córkę, być może wkrótce opanuje coś nowego. Oczywiście jest to tylko jedno z możliwych wyjaśnień, gdyby trudności się przedłużały, proszę się konsultować z pediatrą czy psychologiem dziecięcym.

http://www.krakowpsycholog.com.pl/