Brak przerwy podczas brania tabletek

Witam! Biorę tabletki ponad pół roku. Wzięłam 2 opakowania nie robiąc 7-dniowej przerwy. Czy mogę przerwać branie drugiego opakowania po 2 tygodniach? (W opakowaniu są tabletki na 3 tygodnie). Czy skuteczność tabletek będzie zachowana? I czy później można jakoś wykorzystać te tabletki, które zostaną?

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zasadniczo tabletki antykoncepcyjne można odstawić w dowolnym dniu cyklu. Wskazane jest jednak dokończenie blistra do końca. Cykl opiera się bowiem na 21 dniach hormonalnych i 7 niehormonalnych, w których dochodzi do spadku ilości hormonów we krwi co pwooduje złuszczenie endometrium.

Przerwanie stosowania tabletek w jego trakcie wiąże się z rozregulowaniem tego cyklu.
W przypadku przerwania blistra w połowie istnieje możliwość powrotu po 7 dniach bez konsekwencji utraty zabezpieczenia. W innym przypadku konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie od pierwszego dnia bez tabletek.

Planowane pozostawione tabletki mogą w przyszłosc służyć za tabletkli rezerwowe na sytuacje związane z ostrą biegunką, wymiotami czy zagubieniem którejkowielk tabletki.
Pozdrawiam