Brak remisji depresji po leczeniu farmakologicznym i psychoterapii

Od 7 lat leczę depresję, cały czas biorę leki, korzystałam z psychoterapii, ale nic nie pomaga. Wciąż czuję się bardzo źle, nie pracuję, bo czuję, że nie dałabym rady. Czy mam depresję lekooporną? Dlaczego jeszcze nie miałam remisji tzn. ustąpienia objawów i krótkich chociażby okresów zdrowia. Jestem zmęczona chorobą i czekaniem na zdrowie. Czy jeszcze kiedyś będę w ogóle zdrowa?

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Siedmioletni okres leczenia depresji to subiektywnie bardzo długo. Czasem jednak zdarza się tak, że ludzie leczą się całe życie, a zaburzenia depresyjne towarzyszą im nieustannie. Brak widocznych efektów leczenia farmakologicznego i psychoterapii może wynikać z kilku przyczyn. Rzeczywiście, farmakoterapia może być nieefektywna w przypadku depresji lekoopornej. Dziwi mnie jednak, że brak widocznych efektów po tak długim okresie leczenia, nie wzbudził zastrzeżeń u lekarza psychiatry. Być może trzeba zmienić leki albo zastosować inne dawki leków? Oprócz psychoterapii i leków psychotropowych w leczeniu depresji stosuje się również fototerapię i elektrowstrząsy. Nie bez znaczenia są też grupy wsparcia. Radziłabym skonsultować się ze swoim lekarzem psychiatrą i powiedzieć mu o braku widocznych zmian w nastroju i okresów remisji objawów, mimo uczestnictwa w psychoterapii i łykania tabletek. Więcej na temat sposobów leczenia depresji może Pani przeczytać pod poniższym linkiem:

http://portal.abczdrowie.pl/sposoby-leczenia-depresji

Proszę nie tracić wiary, że uda się Pani odzyskać zdrowie. Nastawienia psychiczne odgrywa znaczną rolę w procesie zdrowienia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Witam Panią Serdecznie,

Z Pani pytaniem, zalecałabym Panią do kontaktu z lekarzem prowadzącym Panią, który zna Panią i historię Pani leczenia.

Z mojej perspektywy zdrowienie jest zależne również od Pani współpracy, otwartości
i zaangażowania..., niestety jest to trwający proces, proszę kontynuować przede wszystkim leczenie psychoterapeutyczne i nie odpuszczać...

Życzę Pani tylko zadowalającego samopoczucia,
irena.mielnik.madej@gmail.com