Remisja depresji

Witam. Mam pytanie, a raczej prośbę o drobną poradę. Rok temu chorowałam na depresję - zdiagnozowana przez lekarza jako moderate. Byl to najokropniejszy okres w moim życiu, jednak podjęte leczenie - antydepresanty - pomogły odzyskać wiarę w siebie, a co za tym idzie, powoli odbudowywać życie. Po blisko roku stosowania fluoksetyny odstawiłam leki, gdyż wszystko wróciło do normy. Jednak ostatnie wydarzenia nie były zbyt łatwe i ciężko mi się z nimi uporać. Coraz częściej obserwuję u siebie objawy podobne do tych, kiedy zdiagnozowano depresję. Moje pytanie dotyczy możliwości remisji choroby. Na ile jest możliwe, żeby choroba wróciła... Zaznaczę, że mam ciągle w pamięci ten okropny okres, a zatem ogromy lęk przed jego powrotem. I w tym lęku zastanawiam się, czy faktycznie znów rozwija się stan depresyjny, czy to tylko wyolbrzymiony lęk... Czy strach przed depresją może powodować "falszywe" jej objawy, które trzeba po prostu przeczekać, czy może lepiej umowić się na wizytę u specjalisty? Ela, 29 lat
KOBIETA ponad rok temu

Witam Panią!

W leczeniu depresji bardzo ważną rolę odgrywa psychoterapia. Samo leczenie farmakologiczne usuwa skutki choroby, ale nie  uczy, w jaki sposób nie dopuszczać do jej nawrotów.

Pani problem jest dość powszechny. Wiele osób chorujących na depresję stosuje samą farmakoterapię. Leki stosunkowo szybko poprawiają samopoczucie, jadnak po ich odstawieniu, w przypadku wystawienia na bardziej stresujący bodziec, organizm chorego nie potrafi sobie z nim poradzić. Wówczas depresja znowu daje o sobie znać.

Jeśli przyjmie Pani strategię "przeczekania", istnieje duża szansa, że objawy po jakimś czasie samoistnie ustąpią, jednak nieleczone, w 90% przypadków powracają i to z większym natężeniem.

Dlatego szczerze namawiałabym Panią do podjęcia psychoterapii. Psychoterapeuta pomoże Pani dotrzeć do czynników, które wyzwoliły chorobę i nauczy Panią lepszego radzenia sobie z nimi. Proszę nie odkładać wizyty na później, gdyż objawy mogą się nasilić, wówczas leczenie będzie trudniejsze.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Depresja jest chorobą, która wykazuje cykliczność. Może być ona przeplatana okresami całkowitego lub częściowego wyzdrowienia. Depresja wykazuje dużą nawrotowość szczególnie w pierwszym okresie po jej leczeniu. 12 proc. pacjentów doświadcza nawrotu choroby w 4 tygodnie po jej ustąpieniu, 25 proc. w przeciągu 12 tygodni a 40 procent w przeciągu 40 tygodni od rzutu choroby. Czym dłużej trwa okres bezobjawowy, tym mniejsza szansa, że choroba powróci. Dobrze, że stosowała Pani leki rok po rzucie choroby, dzięki temu mniejsze jest prawdopodobieństwo jej nawrotu.

Niektóre czynniki mogą wpływać na nawrót depresji. Nalżą do nich: zaawansowany wiek, utrzymywanie się stresów psychospołecznych, niepełne ustąpienie objawów w okresie remisji choroby, współwystępowanie innych chorób oraz wiek, w którym wystąpił pierwszy rzut choroby. Badania wykazują, że depresja ma bardzo dużą tendencję do nawrotów. Niektóre badania wskazują, że po pierwszym epizodzie nawrót występuje aż u 75 proc. pacjentów. Wyniki badań na ten temat są jednak niespójne.

Dużą rolę w przeciwdziałaniu nawrotowi depresji odgrywa psychoterapia. Psychoterapeuta może pokazać pewne mechanizmy radzenia sobie z problemami i pokazać sposoby ich rozwiązywania. Leczenie farmakologiczne wpływa na samopoczucie, ale nie pomaga w rozwiązywaniu problemów i stres psychosocjalny z pewnością pojawi się w przyszłości. Dlatego warto jest spróbować także psychoterapii, a nie opierać się jedynie na leczeniu farmakologicznym. Jeśli pojawiły si objawy depresji lub podejrzenie nawrotu choroby proszę zwrócić się do lekarza psychiatry, konieczne może być ponowne zastosowanie leczenia farmakologicznego.