Witam!
Nasilony i długotrwały lęk, który powstaje w psychice człowieka, może mieć swoje odzwierciedlenie w problemach somatycznych. Żeby móc stwierdzić nerwicę (zaburzenia lękowe), najpierw należy wykluczyć przyczyny organiczne problemu (przede wszystkim choroby). Dlatego warto, żeby zrobiła Pani do końca badania, które zostały zalecone. W międzyczasie zachęcam do bezpośredniej konsultacji z lekarzem psychiatrą lub psychoterapeutą. W przypadku tak silnych objawów, jeśli okażą się one być na podłożu lękowym, samodzielnie może Pani mieć trudność z powrotem do równowagi. Niezbędna będzie odpowiednia pomoc specjalisty. Warto pamiętać, że żeby poradzić sobie z lękiem, dobrze jest poznać jego przyczyny i rozwiązać problemy leżące u podstaw zaburzenia. Dlatego podstawową metodą leczenia zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Terapia pozwala zmienić zaburzone schematy myślenia i zachowania, które mogą nasilać lęk. Wpłynąć na zmiany w osobowości człowieka, które mają silny wpływ na powstawanie zaburzeń lękowych. Przyjmowanie środków uspokajających bez recepty nie rozwiązuje problemów, które są przyczyną obecnego stanu. Wizyta u psychiatry może pomóc dobrać odpowiednie leki, które pomogą Pani sprawnie funkcjonować do czasu, kiedy efekty przyniesie praca z psychoterapeutą, jeśli Pani problem to nerwica. Proszę zgłosić się jak najszybciej do specjalistów, gdyż tylko na bezpośredniej wizycie można zdiagnozować Pani stan i dobrać odpowiednie metody leczenia. Warto, żeby zapoznała się Pani z tekstami na temat nerwicy i jej leczenia, m.in.:
http://portal.abczdrowie.pl/osobowosc-a-nerwica
http://portal.abczdrowie.pl/relaksacja-a-nerwica
http://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicowe
http://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwic
http://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-indywidualna-w-nerwicy
http://portal.abczdrowie.pl/psychoterapia-grupowa-w-nerwicy
http://portal.abczdrowie.pl/ktory-nurt-psychoterapii-wybrac
http://portal.abczdrowie.pl/techniki-relaksacyjne-w-leczeniu-nerwic
Pozdrawiam
Witam,
Jeśli chodzi o opisywane przez Panią dolegliwości, to mogą one być powodowane przez wiele chorób. Duża część diagnostyki została już wykonana, dobrze że wyniki są w normie.
Jeśli chodzi o przyczynę dolegliwości, to po wykluczeniu wszystkich przyczyn organicznych można poszukać psychologicznego podłoża opisywanych dolegliwości.
Jedną z chorób, które mogą powodować Pani objawy jest depresja. Depresja charakteryzuje się obniżeniem nastroju (smutkiem, przygnębieniem, niską samooceną, małą wiarą w siebie, poczuciem winy, pesymizmem, u części pacjentów myślami samobójczymi), niezdolnością do przeżywania przyjemności (anhedonią), obniżeniem napędu psychoruchowego (spowolnieniem), zaburzeniem rytmu dobowego (bezsennością lub nadmierną sennością) lub zmniejszeniem apetytu (rzadziej wzmożeniem apetytu). Depresja jest chorobą, która wykazuje cykliczność. Może być ona przeplatana okresami całkowitego lub częściowego wyzdrowienia. Depresja wykazuje dużą nawrotowość szczególnie w pierwszym okresie po jej leczeniu. 12 proc. pacjentów doświadcza nawrotu choroby w 4 tygodnie po jej ustąpieniu, 25 proc. w przeciągu 12 tygodni a 40 procent w przeciągu 40 tygodni od rzutu choroby. Czym dłużej trwa okres bezobjawowy, tym mniejsza szansa, że choroba powróci.
Poza tym lęki i zaburzenia snu mogą się też pojawiać w zaburzeniach nerwicowych. W przebiegu choroby może również pojawić się apatia, brak motywacji, różnego typu fobie, zaburzenia emocji, a także wiele objawów natury somatycznej.
W Pani przypadku warto jest skonsultować się z psychologiem, który może pokazać niektóre techniki relaksacyjne. Przydatna może też się okazać konsultacja z lekarzem psychiatrą, który w razie potrzeby może zlecić odpowiednie leczenie farmakologiczne.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Czy możliwe jest nasilenie nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Osłabienie, zaburzenia oddychania, kołatanie serca przy leczeniu nerwicy – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Jak pozbyć się somatycznych objawów nerwicy? – odpowiada Joanna Moczulska-Rogowska
- Czy można przyjmować sam Xanax na nerwicę lękową, fobię społeczną i lęki? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
- Czy te lęki to objawy nerwicy? – odpowiada Mgr Dorota Nowacka
- Jak pokonać lęki przy nerwicy? – odpowiada Mgr Irena Mielnik - Madej
- Bóle w mostku, trudności z oddychaniem i lęki – odpowiada Maria Fraszewska
- Jak przezwyciężyć paniczne lęki? – odpowiada mgr Anna Demarczyk
- Czy to hipochondria, czy nerwica? – odpowiada Paulina Witek
- Czy uczucie silnego lęku, przyspieszone tętno to nerwica? – odpowiada Mgr Hanna Markiewicz
artykuły
Jak sobie pomóc w walce z nerwicą? Metody wspomagające leczenie nerwicy
Nerwice są powszechnie stosowaną nazwą na grupę za
Objawy nerwicy - podział, diagnostyka, leczenie
Zaburzenie nerwicowe dotykają coraz więcej osób w
Zaburzenia lękowo-depresyjne
Jednoznaczna diagnoza zaburzeń psychicznych czasem