Zaburzenia lękowe paniki z agorafobią czy bez leczy się w psychoterapii. Słusznie Pani pisze, że źle się czuje po lekach i choć te można zmieniać, to schodzenie z leków może powodować trudności z nastrojem. Psychoterapia jest tak skuteczna jak leki i przy okazji rozwiązuje problem (a nie tylko uśmierza objawy). Odpowiadając na pytanie - tak - leczy się i przy połączeniu z odpowiednim treningiem relaksacyjnym efekty są szybsze.
Dzień Dobry.
Nerwicę można wyleczyć.
Lęki, których Pani doświadcza (w tym objawy somatyczne) są na tyle silne, że w znaczący sposób utrudniają codzienne funkcjonowanie. Takie dolegliwości są wyraźnym wskazaniem do przyjmowania leków. Proszę pamiętać, że lekarz musi we współpracy z Panią dobrać leczenie. Ważne, aby szczerze i otwarcie opisywała Pani co się z Panią dzieje i odpowiadała na pytania lekarza. Celem tego jest dobranie leczenia, które będzie skuteczne. Zazwyczaj jest do tego potrzebne przynajmniej kilka wizyt kontrolnych a nie tylko ta, na której leki zostaną przepisane. Po pewnym czasie stosowania (1-3 tygodnie) powinna Pani porozmawiać ponownie z lekarzem o tym, jak doświadcza Pani efektów działania leków - wtedy psychiatra zmodyfikuje leczenia jeśli będzie taka potrzeba (zmieni dawkę lub lek). Poza wizytą u psychiatry i farmakoterapią warto również zgłosić się do psychoterapeuty (lekarz może wydać skierowanie na NFZ), gdzie będzie Pani pracowała nad lepszym zrozumieniem swojej choroby, radzeniem sobie z jej objawami i w dalszej kolejności nad leczeniem przyczyn nerwicy.
Proszę się nie poddawać, czasami początki są bardzo trudne i nie widać efektów. Jeśli nie czuje się Pani dobrze z danym specjalistą może Pani udać się do innego.
Pozdrawiam i życzę skutecznego leczenia.
Witam
Jeśli Pani zdecyduje się podjąć psychoterapię i bardziej zadba o siebie o swoje potrzeby i z pomocą terapeuty nauczy się rozpoznawać źródła lęków i na nie odpowiednim zachowaniem reagować , oczywiście poradzi sobie Pani ze zdiagnozowaną nerwicą . Leki działają bardziej na objawy ale nie leczą przyczyn , dlatego zdarzają się nawroty nerwicy .Nerwicę lękową to zaburzenie , będące skutkiem długotrwałego stresu, który powoduje rozregulowanie autonomicznego systemu nerwowego. W wyniku długotrwałego stresu psychologicznego, rozumianego szerzej niż stres normalny, system odpornościowy ulega przeciążeniu, co jest przyczyną nieprawidłowego funkcjonowania zarówno afektywnego, jak i behawioralnego. Nerwicy lękowej towarzyszy niezdefiniowany niepokój. Jest to najdotkliwszy objaw tej nerwicy. Lęk pojawia się w sytuacjach nie postrzeganych przez jednostki zdrowe jako zagrażające. Do grupy zaburzeń lękowych należą następujące podgrupy: fobie , zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia - reakcje na traumatyczne wydarzenia, reakcje lękowe w których doszukuje się przyczyn w chorobach organizmu - mimo wielu badań potwierdzających zdrowie.
Często dla osoby, pojawiający się lęk jest czymś niezrozumiałym i sam w sobie jest powodem wzmocnienia poczucia niepokoju. Lęk nerwicowy może mieć charakter napadowy lub ciągły. Zazwyczaj z napadowym charakterem lęku, wiąże się jego duża siła. Wiele osób twierdzi, że lęk ma największe natężenie w nocy. Zazwyczaj jest to lęk przed np. śmiercią własną lub osoby bliskiej oraz niepokój o przyszłość, doszukiwanie się chorób na podstawie odczuwania objawów z ciała.
Nerwica lękowa wpływa także na ciało. W większości przypadków nerwica przybiera charakter somatyczny. Do częstych objawów somatycznych należą migrenowe bóle głowy, kołatanie lub , podwyższone tętno, nadmierne pocenie się, nerwica żołądka czy napięcie mięśniowe, bóle gardła, uciski w gardle , uciski w klatce piersiowej. Pomoc odnajdziemy w gabinecie psychiatrycznym i psychologicznym. Leczenie farmakologiczne pomaga opanować objawy nerwicy, jednak w większości przypadków nie leczy przyczyn nerwicy, z którymi poradzi sobie psychoterapia pacjenta.
Leczenie nerwicy po podjęciu psychoterapii, gdzie celem jest uświadomienie przez pacjenta istoty zewnętrznego konfliktu, rekonstrukcja osobowości i rozwinięcie zdolności adaptacyjnych.
Niezależnie, czy są to bóle o zmiennej lokalizacji, odbijania, wrażenia braku powietrza, przyspieszone bicie serca, dreszcze, czy drętwienia najczęściej kończyn górnych, bądź dolnych - to zdarza się w 30 - 50% przypadków, że tło tych skarg ma charakter nerwicowy.
Pacjent traci jednocześnie poczucie bezpieczeństwa; zaczyna wpadać w niepokój; robi szereg zbędnych, niekiedy kosztownych badań dodatkowych. Wędruje od specjalisty do specjalisty i niekiedy trwa to latami nim wreszcie okaże się, że tłem dolegliwości jest zaburzenie emocjonalne - czyli nerwica, którą leczy się psychoterapeutycznie.
W naszych warunkach próbujemy, będąc nastawionymi na szeroko rozumiane zaburzenia emocjonalne w tym lęki, wykluczyć bardzo szybko tło somatyczne stwierdzanego stanu i podjąć psychoterapię.
Bywa, bowiem, że przedłużające się dolegliwości i stres z tym związany po kilku latach doprowadza wreszcie do określonych zmian np. uogólnionego lęku, dodatkowych stresów i dodatkowych objawów bólowych.. Stres zaburza codzienną aktywność, ześrodkowuje uwagę na "nadsłuchiwaniu" reakcji własnego organizmu - wreszcie destabilizuje uwagę i pojmowanie.
Pozdrawiam ciepło
Anna Ręklewska
leki łagodza objawy i pomagaja w lepszym funkcjonowaniu, ale nie likwiduja choroby...dobrzeby bylo na psychoterapii przyjrzec sie o co chodzi i jak sobie z tym poradzic w inny sposob.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza
Witam, nie napisała Pani, co to znaczy, że po lekach Pani się źle czuje? Wszelkie objawy uboczne należy omawiać z lekarzem psychiatrą. Warto też, żeby się Pani dowiedziała, co zdiagnozował lekarz psychiatra. Jeżeli to faktycznie nerwica, to bardzo pomocna może być psychoterapia. W przypadku nerwicy leki działają jedynie objawowo. Objawy, które Pani opisała są bardzo nasilone. Myślę, że warto wziąć po rozwagę hospitalizację. Pozdrawiam
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Nerwica lękowa a stresujące sytuacje – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Problemy ze złapaniem pełnego oddechu na tle nerwowym – odpowiada Mgr Jakub Bieniecki
- Problemy z oddychaniem, budzenia nocne i zmartwienia a nerwica – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Nerwica lękowa - jak z nią żyć? Czy leki na nerwicę stosuje się do końca życia? Czy leki na nerwicę uzależniają? – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Drżenie mięśni, zawroty głowy i nerwica – odpowiada Mgr Anna Ręklewska
- Nerwica wegetatywna a ryzyko zawału serca lub udaru mózgu – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Jak wygląda atak nerwicy lękowej? – odpowiada Mgr Kamila Drozd
- Kołatanie serca przy nerwicy – odpowiada Mgr Ĺukasz Kielemnik
- Czy nerwicę lękową można wyleczyć bez leków? – odpowiada Lek. Paweł Brudkiewicz
- Czy nerwica lekowa może zaburzyć pracę serca? – odpowiada Mgr Bożena Waluś
artykuły
Nerwice związane ze stresem
Nerwice związane ze stresem obejmują szerokie spek
Objawy nerwicy - podział, diagnostyka, leczenie
Zaburzenie nerwicowe dotykają coraz więcej osób w
Nerwica lękowa - co to jest? Przyczyny, objawy, leczenie, życie z nerwicą lękową
Nerwica lękowa jest dość powszechnym problemem, kt