Czy nerwica jest powiązana z poziomem hormonów?

Witam, Mam problemy ze swoją psychiką - nerwicę wegetatywną i lękową. Poza tym mam problemy ginekologiczne - podwyższony testosteron i prolaktynę. Czy to może wpływać na istniejącą nerwicę? Czy te dwie rzeczy są lub mogą być ze sobą powiązane? Czy istniej możliwość, że jeśli testosteron i prolaktyna będzie obniżona to czy objawy związane z nerwicą się zmniejszą albo znikną? Czasem jestem bardzo wybuchowa, wręcz agresywna, często coś oburknę komuś, jestem niemiła, a potem tego żałuję - czy to jest spowodowane nerwicą?

ponad rok temu

Witam serdecznie,
Zaburzenia hormonalne często są związane z objawami depresji lub lęku. Niejednokrotnie wskazane jest równoczesne leczenie tych objawów przez psychiatrę, jak i zaburzeń hormonalnych - przez endokrynologa.
W leczeniu zaburzeń nerwicowych ważną role odgrywa również psychoterapia. Skuteczne leczenie zaburzeń hormonalnych powinno wpłynąć korzystnie na Pani nastrój, jednak trudno jest stwierdzić, czy wspomniane objawy ustąpią całkowicie.
W powstawaniu zaburzeń nerwicowych odgrywają rolę nie tylko hormony i neuroprzekaźniki, ale i czynniki genetyczne i psychologiczne.

Z pozdrowieniami

Witam,

wysoki poziom hormonów może potęgować objawy z obszaru zaburzeń lekowych, w Pani przypadku zalecałabym psychoterapię jako metodę leczenia, wysoką skuteczność wykazuje paradygmat poznawczo - behawioralny.

Pozdrawiam serdecznie