Czy możliwe jest wystąpienie nerwicy wegetatywnej?

Witam od kilku miesiecy mam problemy zdrowotne. Zaczęło się od bólu w klatce piersiowej, dretwienia lewej reki. Następnie pojawiły się dretwienia twarzy, mrowienia nog, bóle głowy, uczucie nie swoich rąk. Byłem u wielu lekarzy, którzy stwierdzili nerwice wegetatywna. Czy nerwica może powodować takie objawy? Zauważyłem że objawy nasilają się w sytuacjach gdy jestem sam lub gdy się denerwuje. Jestem po konsultacjach neurologow, kardiologow, okulistow. Borelioza wynik ujemny.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Witam,

Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca), inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego).
Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania,
Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne,
W Pana przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów i wpłynie na poprawę funkcjonowania.

Pozdrawiam serdecznie

0
Mgr Monika Prus Psycholog, Lublin
57 poziom zaufania

Dzień dobry,
nieprzyjemne objawy, które Pan wymienił mogą należeć do grupy zaburzeń lękowych. W nerwicy wegetatywnej dominują zaburzenia na tle wegetatywnym, tj. drżenie rąk, kołatanie serca, omdlenia, nudności, biegunki, duszności, mrowienie w kończynach. Zaburzenia wegetatywne występują w każdym rodzaju nerwicy, jednak niektórzy wyodrębniają nerwicę wegetatywną ze względu na duże nawarstwienie oraz nasilenie wyżej wymienionych objawów. Zachęcam do rozmowy z psychologiem/psychoterapeutą.Taka osoba może Pana uspokoić, wesprzeć, ukierunkować proces terapeutyczny.
Powodzenia:)

0

Witam Panią
Jeżeli lekarze stwierdzili u Pani nerwicę wegetatywną, to zapewne tak jest.
Objawy, które Pani opisuje często towarzyszą zaburzeniom nerwicowym.
Aby skutecznie wyleczyć nerwicę wegetatywną, należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować właściwą metodę terapii.
Dlatego zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty