Czy jest jakiś lek, który pomoże mi na nerwicę wegetatywną?

Witam. Mam 'zdiagnozowaną' nerwicę. Wszystkie badania jakie dotychczas robiłem wyszły w porządku stąd mowa o nerwicy. Od roku męczę się z uporczywymi bólami brzucha, a także lękiem z którym wydaje mi się, że sobie jako tako radzę. Aktualnie boli mnie brzuch pod prawym żebrem jak i pod lewym. Czasem prawy dół pleców, jakby nerki. Zaobserwowałem, że często się pocę i swędzi mnie ciało. Niedawno przestałem brać lek ApoSerta i Sanprobii Stress które powodowały u mnie silną zgagę z którą nie mogłem sobie poradzić, plus bardzo złe samopoczucie. Wcześnie brałem takie leki jak pramolan, deprexolet, egzyste i dalej nie pamiętam. Żaden lek mi nie pomógł, Pramolan brałem 2 miesiace, pozostałe max 2 tygonie bo źle na mnie wpływały. Czy jest lek o innym składzie niż owe wyżej który pozwoli rozprawić się z moją nerwicą wegetatywną? Codzienne bóle brzucha są nie od zniesienia. Burzy mi to komfort życia i bardzo doskwiera..

Witam,

"nerwica wegetatywna" - somatyczna (reakcje fizjologiczne) - przyczyną są czynniki psychogenne, symptomy mogą pojawić się u młodzieży, jak i u osób dorosłych. Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W takim przypadku zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże Panu zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie