Brązowa wydzielina a antybiotyki

Witam. Biorę już trzeci rodzaj antybiotykow na przestrzeni krótkiego czasu; obecnie mam problemy z podbrzuszem, doktor nie potrafił stwierdzić do końca czy to pęcherz, czy jajniki, jeden antybiotyk nie pomógł i teraz przyjmuję kolejny przez około 2 tyg. Zrobiłam różnego rodzaju badania, m.in. "prześwietlenie podbrzusza", badanie moczu na różnego rodzaju infekcje, badania nic nie wykazały. Wszystko zaczęło wracać do normy, jednak dziś pojawiły się brązowe plamienia, dodam, że biorę pigułki antykoncepcyjne od pół roku. Byłam już wiele razy u doktora, co jest bardzo drogie, gdyż nie jestem w Polsce, nie wiem, czy mam iść i tym razem. Proszę o poradę w tej sprawie. Dziękuję.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Plamienia mogą być objawem infekcji, która ma miejsce w Pani drogach rodnych, ale również może być to efekt uboczny stosowanych antybiotyków w połączeniu z antykoncepcją hormonalną. Antybiotyki osłabiają często działanie przyjmowanej antykoncepcji. Jednym z objawów tej interakcji jest plamienie poza 7-dniową przerwą. Jeśli zależy Pani na skuteczności antykoncepcyjnej hormonów to powinna Pani zachować wstrzemięźliwość do końca antybiotykoterapii i jeszcze do końca bieżącego opakowania tabletek lub też zastosować przez ten okres prezerwatywę. Po zakończeniu leczenia plamienia powinny ustąpić.

Pozdrawiam!