Brązowe plamienia a pierwsze objawy menopauzy

Bardzo proszę o pomoc. Obecnie mieszkam w Szkocji i nie mam zaufania do tutejszych lekarzy, czasami czuję, że ignorują pacjenta. Nie można niczego się dowiedzieć o stanie zdrowia, wynikach. Dwa lata temu, przeszłam silny stres związany ze zdrowiem mojego dziecka, wtedy nie myślałam o sobie. Pobolewała mnie lewa pierś, teraz wiem, że to były początki menopauzy. Byłam u lekarza, zignorował mnie, w piersi nie wyczuł guza, nie zrobiono mi żadnych badań, nawet badania krwi, wciąż się źle czułam, ale myślałam, że to normalne, bóle głowy, ataki gorąca itd., nie mogłam normalnie pracować. Mam 41 lat, nie mam miesiączki od kilku miesięcy, kupiłam preparat z naturalnymi hormonami, zażywam od ok. 3 tyg., wczoraj zauważyłam nieznaczne brudne plamienie i bardzo się boję, że to coś poważnego. Proszę o radę. Mam wizytę u lekarza za tydzień, ale tak się martwię, że postanowiłam napisać.

Witam! W opisanej sytuacji trudno ocenić czy opisywane plamienie jest nieregularną miesiączką czy też patologicznym krwawieniem. Dlatego wskazana jest konsultacja ginekologiczna. Konieczne jest badanie ginekologiczne, wskazane jest również wykonanie USG przezpochwowego, cytologii oraz ewentualnych badań hormonalnych (oceniających czynność jajników). Jeśli podczas wizyty nie zostaną stwierdzone istotne nieprawidłowości, a zostanie potwierdzona jednoznacznie menopauza to należy rozważyć hormonalną terapię zastępczą z uwagi na bardzo nasilone dolegliwości menopauzalne. W tej chwili nie ma powodów do niepokoju. Pozdrawiam serdecznie!