Celiakia i alergia na pióra i pleśnie u dziecka

Mój 16-miesięczny synek jest uczulony na pióra+++, pleśnie++ i mąkę pszenną++. W trzecim tygodniu życia zaczęły się u niego kolki z biegunkami śluzowymi. Dodaję, że odrzuciłam nabiał, a kolki dalej były i trwały do 5 m-ca. Od 7 miesiąca znowu zaczęły się biegunki z domieszkami śluzu i trwały do 12 miesiąca, wtedy pojechaliśmy do alergologa i wyszło, że jest uczulony na mąkę pszenną. Alergolog kazał zmienić chleb na żytni, używać mąki kukurydzianej, tak zrobiłam i po 3 tygodniach synek zaczął robić prawidłowe kupki, raz dziennie i nie cuchnąco, trwało to 1,5 miesiąca, ja zaczęłam częściej mu podawać obiady, które zawierały mąkę pszenną przez miesiąc i w tym czasie synek zaczął robić luźniejsze kupki po 3-4 razy dziennie, które cuchnęły. Zrobiliśmy morfologię i kał na krew utajoną i wyszło, że krew jest obecna, maluszek ma również anemię, ale poziom żelaza niskie, ale jeszcze w normie. Oto wyniki wbc 13.0 rbc 4.47 hgb 10.5 hct 31.9 plt 288 pct 0.25 mcv 71 mch 23.4 mchc 32.8 rdw 16.1 mpv 8.6 pdw 14.5 lym 61.9 mon 3.7 neu 32.8 eos 1.4 bas 0.2 lym 8.04 mon 0.04 nou 4.26 eos 0.2 bas 0.03 aly 1.5 aly 0.20 lic 0.5 lic 0.06 flahi mi lym+neu-mic3. Trafiliśmy do szpitala, ale lekarze zalecili ścisłą dietę bezglutenową mi i dziecku, bo karmię jeszcze piersią. Ta dieta miała trwać 3 tygodnie, w tym czasie mały był leczony antybiotykiem zinatem, bo miał bakterię w moczu. Antybiotyk u niego wywołał bardzo luźne stolce i jeszcze do tego załapał grypę żołądkową, która trwała tydzień, po tym czasie stolce się unormowały, załatwia się raz dziennie, ale kupka trochę bardziej śmierdzi niż zwykle i czasem odchodzą mu śmierdzące gazy. Dziś zrobiliśmy wynik na krew utajoną i wyszła obecna. Idziemy do szpitala na endoskopię, bo lekarze podejrzewają chyba celiakię. Malutki skończył teraz 16 m-cy. Czy to tylko alergia czy choroba, jeżeli choroba to czy mu to minie.

Lek. Marta Hat

Witam! Bez wyników badań w kierunku celiakkii nie można wykluczyć występowania tej choroby. Należy kontynuować diagnostykę, aby uzyskać adekwatną odpowiedź na to pytanie. Do rozpoznania celiakii należy stwierdzić obecność dwóch z trzech charakterystycznych przeciwciał, zmian w obrazie błony śluzowej jelita, a także poprawy klinicznej po wprowadzeniu diety bezglutenowej. Objawy mogą być różnorodne i dotykać wielu układów. Mogą pojawiać się bóle brzucha, biegunki, niedobory pokarmowe, zaburzenia wzrastania, anemia, próchnica zębów, afty jamy ustnej, a także objawy neurologiczne i zaburzenia nastroju. U niemowląt niepokojące jest pojawienie się przewlekłych biegunek, zmian nastroju oraz dolegliwości bólowych brzucha po wprowadzeniu do diety mąki pszennej. Leczenie polega na stosowaniu diety bezglutenowej: bez pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa. Dozwolona jest m.in. skrobia ziemniaczana, kukurydziana, ryż oraz inne produkty. Należy zwracać uwagę na skład produktów, ponieważ mogą one zawierać śladowe ilości glutenu. Dietę należy utrzymywać przez całe życie, ale dopiero po wcześniejszym potwierdzeniu występowania choroby. Pozdrawiam serdecznie!