Cena badania morfologicznego krwi

Witam. Czy można zrobić sobie badania na własną rękę w laboratorium,chodzi tu o morfologie ob itd. Ile mogą mniej więcej kosztować takie badania?
KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Tomasz Budlewski
95 poziom zaufania

Dużo zależy od laboratorium. Sądzę, że podstawowa morfologia to koszt około 10 zł.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Wynik badania morfologicznego krwi

Jak należy interpretować wyniki laboratoryjne przy odchylonych parametrach jak poniżej: Erytrocyty - 3,99 na dolnej granicy; Hemoglobina - 11,3 niski; Hematokryt - 34,5 niski; RDV-CV - 14,2 wysoki; BAS - 0,03 niski; pozostałe parametry w normie. Dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 41 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie!

Aby prawidłowo zinterpretować wyniki bada konieczne jest posiadanie ważnych informacji na temat pacjenta - przede wszystkim mam na myśli płeć, wiek, choroby przewlekłe, zażywane leki oraz wyniki poprzednich badań.
Nieznacznie obniżone parametry układu czerwonokrwinkowego mogą wskazywać na tendencję do anemii - jeżeli wynik dotyczy morfologii dorosłego człowieka. W przypadku niemowlęcia czy małego dziecka (do 3 roku życia), taki wynik mieści się w granicach normy.
Przyczyn anemii może być wiele. U kobiet najczęściej jest to utrata żelaza z krwią miesiączkową. U osób starszych anemia może wynikać z niewydolności szpiku kostnego, nerek, oraz innych schorzeń przewlekłych.
W diagnostyce anemii ważne jest sprawdzenie ile wynosi tzw. wskaźnik MCV (objętość krwinki). Pisze Pani/Pan, że pozostałe wyniki są w normie, ale istotne jest to, czy ten wskaźnik jest przy dolnej, górnej czy też mieści się w środkowym przedziale normy. Jeżeli mieści się w dolnej granicy normy, można podejrzewać, że w organizmie zaczyna brakować żelaza. Jeżeli przy górnej - być może skłonność do anemii wynika z niedoboru kwasu foliowego lub witaminy B12. Jeżeli jest w środkowym przedziale, najczęściej oznacza to, że anemia jest konsekwencją tzw. chorób przewlekłych (czyli np. niewydolności nerek, zażywanych leków).
Proponuję wizytę u lekarza internisty.
Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Badanie morfologiczne - interpretacja wyników krwi

To są wszystkie moje parametry: leukocyty 11,5 (3,5-10,0) erytrocyty 4,76 (3,80-5,80) hemoglobina 11,5 (11,0-16,5) hematokryt 37,3 (35-50) MCV 78,42 (80-97) MCH 24,22 (26,5-33,5) MCHC 30,82 (32,0-36,0) płytki krwi 242 (150-390) limfocyty 15,1% (25-40) neutrofile 74,7 (50-70) limfocyty 1,7 tys/ul (1-4) Eo, Bazo, Mono 1,2 tys/ul (0,2-1,0) neutrofile 8,6 tys/ul (2-7) RDW-CV 16 (10,0-15,0) PDW 17,41 (10,0-18,0) MPV 13,81 (6,5-11,0) P-LCR 55,01 %. Niektóre są prawidłowe, ale niestety nie wszystkie. Niektóre są zawysokie bądź zaniskie. Czy są dobre czy raczej powinnam się skonsultować z lekarzem? Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam,
Poziom hemoglobiny jest w dolnej granicy normy. Ponieważ MCV, MCH oraz MCHC są obnżone należy wykluczyć niedobór żelaza. Dlatego warto wykonać pobranie krwi w kierunku oznaczenia poziomu żelaza.
Również poziom białych krwinek nie jest prawidłowy. Jest ich trochę za dużo. Wprawdzie odchylenie od normy nie jest duże. Natomiast jest za dużo neutrofili przy zmniejszonej liczbie limfocytów. Podwyższona liczba białych krwinek z przewagą neutrofili może świadczyć o stanie zapalnym w organizmie.
Wyniki powyższych badań nie wykazują dużych odchyleń od normy. Jednak należy pamiętać, że nie można ich dokładnie zinterpretować bez zebrania dokładnego wywiadu oraz zbadania pacjenta. Dlatego należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.
Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty