Cena leczenia kanałowego

Dzień dobry. Mam od pewnego czasu problemy z zębami. Niby mnie nie bolą ale przy wychłodzeniu najczęściej jak przewieje mi trochę twarz zaczyna mnie bolec cała szczeka. Mialam już tego dość i poszlam do stomatologa który zrobil mi przegląd i powiedział co jest do leczenia.dowiedziałam się miedzy innymi ze przy dwóch zebach będzie potrzebne leczenie kanalowe. Słyszałam ze leczenie kanalowe jest drogie, a ja bylam u stomatologa prywatnie teraz się zastanawiam czy będzie mnie w tej chwili stać na to leczenie.Ile kosztuje leczenie kanałowe i czy da się to zrobić podczas jednej wizyty? Chcialabym mniej więcej wiedzieć na jaka sume mam się przygotować.
ponad rok temu

Lek. dent. MichaĹ WikliĹski

Nie istniej odgórnie sterowany cennik leczenia stomatologicznego i każdy lekarz ustala ceny według własnego klucza. Cena leczenia kanałowego zęba trzonowego zawiera się najczęściej pomiędzy 300 a 2000 zł.
Według doniesień najnowszych danych naukowych leczenie kanałowe należy skończyć podczas jednej wizyty.

Witam. Ceny leczenia kanałowego kształtują się w zależności od prestiżu kliniki, w jakim mieście się znajduje, czy wykonywane przez specjalistę , jakim sprzętem i wahają się między 300 zł. a nawet 2000 zł. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Leczenie kanałowe powinno być wykonane podczas jednej wizyty. Obecnie standardem podczas leczenia kanałowego jest użycie mikroskopu, radiowizjografii (cyfrowych zdjęć RTG) oraz endometru (urządzenia do pomiaru długości kanałów). Nie można dokładnie określić ceny bez zdjęcia RTG przed zabiegiem, oceny czy jest to leczenie pierwotne czy wtórne, czy są w kanałach złamane narzędzia, perforacje, obliteracje (ceny od 800 do 2000).

Dzień dobry,
Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi czyli „nerwu“ z kanałów zęba, wyczyszczeniu ich i dokładnym wypełnieniu. Do tej pory robiło się to na kilku wizytach. Lekarz opracowywał kanały ręcznie, płukał kanały i wypełniał ćwiekami z gutaperki, które upychał szczelnie w kanale. Takie leczenie często kończy się powodzeniem i ząb udaje się uratować. Przy tej metodzie istnieje jednak dość wysokie ryzyko niepowodzenia. W tej chwili mamy dużo dokładniejsze metody leczenia. W nowoczesnej stomatologii, kanałów szuka się przy pomocy silnie powiększającego mikroskopu. Na przykład jeszcze niedawno uważało się, że górna szóstka ma trzy kanały. Teraz wiemy już, że w 90 % posiada cztery. W trakcie leczenia ząb, przed reinfekcją śliną i bakteriami, zabezpiecza się specjalną gumą, tak zwanym koferdamem. Długość kanałów mierzy się elektronicznym endometrem, a opracowanie i czyszczenie odbywa się przy pomocy mechanicznych pilników osadzonych w mikrosilniku endodontycznym. Do udrożnienia kanałów, dentysta może wziąć urządzenie z ultradźwiękami. Na koniec, korzenie wypełnia się przy pomocy kolejnego urządzenia, ciepłą gutaperką. Dzięki temu uszczelniacz potrafi wypełnić również cieniutkie kanały dodatkowe czy rozgałęzienia. Najlepiej jest przeprowadzić leczenie w trakcie jednej czy dwóch wizyt. Im szybciej ząb będzie wyleczony i szczelnie zamknięty tym lepiej.
Jak widać leczenie może przebiegać bardzo różnie. Dlatego cena leczenia kanałowego zależy od ilości kanałów i od metody jaką stosuje lekarz. Zrozumiałe, że użycie najnowocześniejszych, drogich urządzeń wpływa na cenę, ale zapewnia nam doskonale wyleczony ząb. Oczywiście na cenę ma również wpływ to, w jakim stanie był ząb, czy kanały są drożne, czy jest to pierwotne czy ponowne leczenie i czy nie ma złamanych narzędzi do usunięcia. Czasem, oprócz zdjęcia rentgenowskiego, konieczne jest wykonanie tomografii komputerowej zęba. Dlatego muszę podać bardzo duży przedział cenowy od 300 zł do 2-3 tysięcy. Aby uniknąć przykrych niespodzianek, o wszystko należy dopytać przed leczeniem. Pozdrawiam Urszula Jarosz