Co musi się zregenerować podczas leczenia kanałowego zęba?

Witam . mam pytanie. stomatolog leczy mi zeba kanałowo -4 po lewej stronie na gorze. byłam - założyła lekarstwo , po tygodniu kolejne . dzisiaj miała być plomba - okazało się ze kolejne lekarstwo tym razem na 3 tygodnie. za dużo się nie dopytalam ale coś musi się zregenerować kość Zeba? ktoś wie o co chodzi ? prosze o odpowiedz

W leczeniu endodontycznym (kanałowym) chodzi o regenerację tkanek otaczających korzeń zęba czyli głownie kości. Leczenie powinno odbyć się w znieczuleniu na jednej wizycie pod mikroskopem. Leczenie na wielu wizytach, zatruwanie zęba, wymiana wkładek to stare metody i nie powinny już mieć miejsca.

Nowoczesna endodoncja preferuje leczenie jednowizytowe w znakomitej większości przypadków , tylko dokładne oczyszczeni systemu kanałowego , opracowanie i szczelne wypełnienie daje największą szanse na długoczasowe powodzenie.
Duże i długie badania prowadzone prze blisko 20 lat (Toronto study) dowiodły , że właśnie takie postępowanie daje najlepsze efekty , leczenie wieloseansowe nie daje lepszych wyników , prawdpodobnie na skutek wtórnego zakażenia systemu kanałowego przez nieszczelne opatrunki.Oczywiście , żeby dobrze wykonać takie zabieg należy stosować izolacji w postaci koferdamu , odpowiednie urządzenia (endometr) , protokół płukania i sprawdzony system narzędzi rotacyjnych i szczelne wypełnienie kanału, dobrze jest tę jeżeli lekarz pracuje w powiększeniu (mikroskop)