Przebieg leczenia kanałowego i opatrunek zęba

Witam Byłem u stomatologa no i rozpoczęło mi się leczenie kanałowe. Lekarz oczyścił 1 kanał ale stwierdził że będzie potrzeba dodatkowo zdjęcia rtg i kilku jeszcze wizyt z racji faktu że to jest ząb trzonowy (6 u góry) Lekarz póki co nałożył mi jakiś opatrunek (ponoć lek) i tu moje pytanie - czy lekarz zatruł mi tego zęba? Ponoć nie jest to obecnie wskazane. Dodam że ów opatrunek jest koloru białego Nie miałem znieczulenia aczkolwiek nie czułem zbytniego bólu (średnio umiarkowany, chwilowy)

Witam. Skoro lekarz oczyścił jeden kanał bez znieczulenia, oznacza to, że ząb już był martwy i nie trzeba było zatruwać. Co do opatrunku - to mówi Pan o fleczerze, który służy do zamknięcia ubytku w celu jego ochrony przed zanieczyszczeniami. Sądzę, że problemem są u Pana niedrożne kanały, które najlepiej leczyć pod mikroskopem u endodonty. Pozdrawiam Krystyna Pikała

Jest to stara metoda leczenia kanałowego. Nowoczesne leczenie powinno się odbywać pod mikroskopem i na jednej wizycie. Wtedy jest gwarancja całkowitej dezynfekcji kanałów korzeniowych i ząb powinien funkcjonować przez długie lata. Zastosowany materiał tymczasowy (fleczer) jest całkowicie nieszczelny i nie zabezpiecza zęba przed dostaniem się bakterii wraz ze śliną. Może to być przyczyną niepowodzenia leczenia w przyszłości.

Jeśli miał Pan rozpoczęte leczenie kanałowe bez znieczulenia, to ząb był martwy. Martwego zęba się nie zatruwa. Leczenie kanałowe górnej szóstki zajmuje dużo czasu. Z zębie są 3 lub 4 kanały. Udrożnienie, opracowanie i wypełnienie kanałów może zająć nawet kilka godzin. Jeśli lekarz założył Pani lek do zęba to jet on przykryty tym białym opatrunkiem, także nie da się powiedzieć co jest w środku. Czasem leczenie kanałowe wymaga kilku wizyt, między którymi zakłada się do zęba różne leki.

Pozdrawiam
Karolina Michalska-Bałaga
www.vital-dent.pl

Fakt , współczesna endodoncja przewiduje leczenie kanałowe na jednej wizycie , ale trzeba mieć do tego odpowiedni sprzęt i wiedzę.
Nie wiem co założył lekarz , bo kolor o niczym nie świadczy , jak wiemy niebieskie tabletki mogą być na różne przypadłości.
Zazwyczaj powinien dokładnie poinformować co zrobił.