Ciągłe zdenerwowanie, nadciśnienie, kołatanie serca i ucisk w gardle

mam 42lata, jestem ciągle zdenerwowana, mam nadciśnienie , przytyka mnie w gardle , jak sie wystrasze serce galopuje i słabo mi,mierząc ciśnienie zauważyłam nieruwnomierne bicie serca,,czuje czasem takie stukanie serca i boje sie wtedy ,że umre. Dawno temu byłam u kardiologa mam dorażnie brać metoprolol i signopam. jakie badania musze zrobić,prosze o pomoc

Witam,
czy poziom TSH jest w normie?
Należy przede wszystkim kontrolować ciśnienie tętnicze i jeżeli zostały zalecone leki na NT to należy je przyjmować.
Przeciwlękowo może Pani przyjmować również odpowiednie leki, wskazana jest wizyta u lek. rodzinnego lub psychiatry,

pozdrawiam

Witam!

W przypadku schorzeń układu krążenia bardzo duże znaczenie mają emocje i stres. Tak jak to Pani zauważyła - zdenerwowanie wywołuje niepokojące objawy, które jeszcze bardziej nasilają niepokój. Może się nawet pojawiać lęk przed śmiercią. Tworzy się błędne koło.
Żeby przerwać tą sytuację i zmniejszyć objawy konieczne jest poradzenie sobie ze zdenerwowaniem, "zwolnienie tempa" - łatwo powiedzieć a trudniej wykonać, mam tego świadomość.
Czasem wystarczy dokładniejsze przyjrzenie się objawom, poznanie ich związku ze zdenerwowaniem żeby nad nimi zapanować. Niekiedy jednak trudno tego dokonać samemu i wtedy bardzo pomocna jest konsultacja z psychologiem lub psychiatrą. Często dopiero psychoterapia lub zastosowanie leków pomaga poradzić sobie z objawami takimi jak uczucie przytkania w gardle, kołatania serca.
Obecnie stosowane nowoczesne leki poprawiają nastrój i koją nerwy bez dawania uczucia otępienia i innych przykrych objawów ubocznych. Również psychoterapia ma bardzo dobre rezultaty.

W pierwszej kolejności należy jednak wykluczyć somatyczne, (czyli związane z ciałem) przyczyny tych objawów. Nie jest konieczna wizyta u Kardiologa. Lekarz Rodzinny może wykonać EKG, morfologię krwi, ewentualnie lipidogram (cholesterol) jeśli nie był badany, poziom elektrolitów. Proszę zabrać na wizytę zapisane pomiary ciśnienia (2 razy dziennie), listę przyjmowanych leków z dawkami. Proszę też mierzyć ciśnienie w stanie zdenerwowania i sprawdzać puls, kiedy jest Pani spokojna (czy wtedy również bywa nierówny?)