Jak leczyć te kołatania serca?

Dzień dobry, moje pytanie dotyczy kołatania serca. Wcześniej kilka razy w ciągu 2-3 lat zdarzyło mi się kilkanaście sekund kołatania (szybki i nieregularny puls), oprócz tego od ok. 7 miesięcy, praktycznie codziennie, kilka razy zdarzają mi się przeskoki w klatce piersiowej (dają wrażenie dodatkowych skurczów, ale kiedy to odczucie zdarzyło mi się podczas echa serca lekarz nic nie zauważył). Wczoraj chyba po raz pierwszy zdarzyło mi się, że po gwałtownym kucnięciu serce zaczęło bić nierówno, ale powoli/tzn.w normalnym tempie. Trwało to kilkanaście sekund, położyłam się, przeszło na chwilę i znowu (trzymałam rękę na pulsie i wyczuwałam tę nieregularność). Zmierzyłam ciśnienie i domowy, nadgarstkowy ciśnieniomierz pokazał ciśnienie 140/90 i puls 59, nieregularny. Po chwili przeszło i przy kolejnym mierzeniu było już niższe ciśnienie ok. 135/80 (zwykle mam ok.117/85) i regularny puls potem ciśnienie jeszcze spadło aż do normalnego dla mnie poziomu. Cały epizod trwał może 3-5 min. Bardzo się zestresowałam. Walczę z nerwicą (właśnie symptomy z klatki piersiowej najbardziej wytrącają mnie z równowagi), ale nie przyjmuję żadnych leków (tylko terapia i czasem ziołowe uspakajające). W grudniu miałam robione echo serca (nieistotna hemodynamicznie niedomykalność zastawki, poza tym ok), EKG ok, holter 24h ok (miałam odczucie kilku przeskoków w tym czasie, ale były subiektywne, w trakcie pomiaru nie zdarzyło mi się coś takiego jak wczoraj). Czy takie epizody w moim przypadku wymagają interwencji czy powinnam nauczyć się z tym żyć? Dziękuję i pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

z uwagi na fakt, że wykonane badania, takie jak echo serca, EKG, czy holter nie wykazały w przeszłości istotnych zmian w sercu, prawdopodobieństwo, że Pani objawy związane są z poważnym problemem kardiologicznym, jest niskie.

Mimo to, występowanie nieregularnego pulsu, przeskoki w klatce piersiowej i epizod kołatania serca mogą wskazywać na pewne zaburzenia rytmu serca. Z tego względu, w przypadku takich epizodów, szczególnie gdy pojawiają się one z większą częstotliwością lub się nasilą, warto skonsultować się z kardiologiem, który może zlecić dodatkowe badania.

Najprawdopodobniej jednak przyczyną mogą być problemy nerwicowe. Warto zwrócić uwagę na kontrolowanie poziomu stresu i dostrzeganie czynników, które go wywołują, tak aby móc wprowadzić odpowiednie zmiany w swoim stylu życia i poradzić sobie z nerwicą. Powinna Pani kontynuować terapię, a także pomyśleć o możliwości wdrożenia odpowiednich leków, które pomogą poradzić sobie z tym zaburzeniem na tle psychicznym.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w materiale, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica-serca

https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca-w-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.