Ciąża a kolor moczu

Witam. Czy kolor moczu świadczy o ciąży? Trochę się zmartwiłam bo od 2 dni mam mocz koloru jaskrawo-żółtego. Czytałam w internecie, że to sygnalizuje ciąże. Czy to prawda? Czy taki kolor moczu rzeczywiście może świadczyć o ciąży? W internecie różne rzeczy piszą, czasami lub najczęściej dość sprzeczne. Nie wiem więc czy mam wierzyć takim informacjom. Jeżeli to ciąża to jakie badania powinnam wykonać, aby to potwierdzić. Strasznie się tym martwię. Chyba nie jestem gotowa. Mam mętlik w głowie. A może jaskrawo żółty kolor moczu oznacza zupełnie co innego? Co może oznaczać innego ten kolor moczu? Może to jakaś choroba? Bakterie? Proszę o pomoc. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Kolor moczu zależy od jego ciężaru właściwego. Jeżeli wypiła Pani więcej płynów to powoduje zmniejszenie ciężaru właściwego a tym samym moczu jest jaśniejszy. Wpływ na kolor moczu ma również dieta.

Podczas ciąży jest częstsze oddawanie moczu. Jednak na podstawie samej barwy moczu nie moża potwierdzić ani wykluczyć ciąży.
Należy wykonać test ciążowy.
Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

o rozpoznawaniu ciąży krąży tak naprawdę wiele różnych mitów. Część z nich może nawet zakrawać o prawdę, jednakże warto jednoznacznie podkreślić to, że najbardziej pewnymi sposobami na rozpoznanie ciąży są te, które są zalecane przez lekarzy i przez nich właśnie stosowane. Rozpoznawanie wczesnej ciąży odbywa się przede wszystkim poprzez pomiary stężenia beta-HCG (dostępne w aptekach testy ciążowe bazują właśnie na wykrywaniu obecności tejże substancji w moczu pacjentek).

W okresie ciąży parametry moczu mogą ulegać zmianom, jednakże po kolorze oddawanego moczu zdecydowanie nie można wnioskować o tym, czy jest się w ciąży, czy też nie. Na barwę tej ludzkiej wydaliny ma wpływ przede wszystkim to, ile pijemy, ale również i to, jakie napoje i posiłki spożywamy. Zdarza się bowiem tak, że pacjenci wpadają w zaniepokojenie, bo oddają oni czerwonawo podbarwiony mocz – taka sytuacja zdarzać się może z kolei wtedy, kiedy spożyjemy np. buraki. To właśnie z tego względu zanim pacjent zacznie się denerwować, że z jego organizmem dzieje się coś niedobrego, powinien się on zastanowić nad tym, co w ostatnim czasie pił i jadł.

Jeżeli martwi się więc Pani tym, czy jest Pani w ciąży, to najkorzystniej byłoby po prostu zakupić test ciążowy i go wykonać. Testy te cechują się dużą czułością i po ich wykonaniu z dużym prawdopodobieństwem będzie Pani mogła dowiedzieć się, czy rzeczywiście zaszła Pani w ciążę, czy też jednak nie. Jeżeli test okaże się pozytywny, to w takiej sytuacji zalecane jest zapisanie się na wizytę do ginekologa.