Ciąża a przepuklina pachwinowa prawostronna

4 lata temu urodziłam synka przez cc (brak postępu porodu, nadciśnienie tętnicze indukowane ciążą), po 3 miesiącach poddałam sie operacji torbieli jajnika prawego. Obecnie jestem w 23 tc do tego momentu byłam bardzo aktywna (nordic,basen,fitnes) niestety zdiagnozowano przepuklinę pachwinową prawostronną. Poza bólem przepukliny ciąża przebiega książkowo.Czy moja historia przekreśla możliwość porodu naturalnego?
KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Zabieg na przepuklinę pachwinową prawostronną

Witam. Mam 25 lat. Miesiąc temu miałem zabieg na przepuklinie pachwinowej prawostronnej metodą Lichtensteina. Mam kilka pytań: 1. Jądra mi nie spuchły, jednak pobolewają mnie zwłaszcza przy intensywniejszych ruchach i dotyku. Kiedy powinny przestać boleć zupełnie? 2. Czy po 3 miesiącach od operacji mogę normalnie uprawiać już sport? (pływanie, siłownia) 3. Już tydzień po operacji wznowiłem aktywność seksualną, czy to nie za wcześnie? 4. Czy zaniknie kiedyś zgrubienie w miejscu blizny pooperacyj?
MĘŻCZYZNA, 25 LAT ponad rok temu
Dr n. med. Wojciech Kawiorski
Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Szanowny Panie 1. Jądra mogą pobolewać do 3 miesięcy, 2. Po 3 miesiacach może Pan bezpiecznie uprawiać sport, 3. Na ktywnośc seksualna nie jest za wczesnie, 4. Po około 3miesiącach siatka zostanie przerośnięta i skóra ponad powinna sie wyrównać.
Pozdrawiam, dr n.med. Wojciech Kawiorski, specjalista chirurg

Witam, zalecamy unikania zwiększonego napinania tłoczni brzusznej (dźwiganie ciężarów) przez 3-6 mieisięcy - stąd trzeba rozsądnie podejść do zagadnienia - pływanie nie powinno zaszkodzić, siłownia i ? podnoszenie ciężarów???. W razie czego koledzy zoperują nawrotową przepuklinę

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Ćwiczenia mięśni brzucha a przepuklina pachwinowa prawostronna

Mam 57 lat, zdiagnozowaną przepuklinę pachwinową prawostronną, odwracalną, o wielkości dużej śliwki. Termin operacji laparoskopowej - kwiecień 2013r. Przepuklina "wyskoczyła" we wrześniu br., podnosiłem ciężki mebel, kilka dni po tym fakcie zauważyłem najpierw małe zgrubienie w pachwinie, potem " wylazła gadzina". Kiedy leżę - chowa się sama, wychodzi kiedy wstaję i chodzę. Jestem aktywny sportowo - pływanie, biegi a przede wszystkim narciarstwo zjazdowe - od dziecka, na poziomie amatorsko - wyczynowym (biorę udział w zawodach). Nie wyobrażam sobie zimy bez nart i zawodów, co roku jesienią przygotowywałem się do sezonu narciarskiego: 2,3 x w tygodniu bieganie 8-10km, 2,3 x w tygodniu basen i 1,5 km pływania. 1,2 x w tygodniu wiosłuję pływając dość ciężką łódką - wędkarstwo to moje kolejne kółko zainteresowań. Przy wzroście 180cm ważę 80kg, mam w miarę rozwinięte i wytrenowane mięśnie brzucha a tu taki klops, czyli przepuklina pachwinowa.

1. Czy mogę do kwietnia 2013, czyli terminu operacji jeździć na nartach i w zawodach i czy to grozi powiększeniem przepukliny albo co gorsze jakimś urazem " flaczka", który wychodzi?

2. Czy noszenie pasa przepuklinowego w opisanej powyżej sytuacji (jazda ostra na nartach i trening) ma jakiś profilaktyczny sens?

3. Doczytałem w Internecie, że kiedyś tam jakiś kulturysta ćwicząc intensywnie mięśnie brzucha - głownie w pozycji leżącej) " cofnął" przepuklinę. Czy codzienne mocno intensywne ćwiczenia i wzmocnienie mięśni brzucha może mi " cofnąć" przepuklinę do normalnego stanu sprzed kilku miesięcy?

Z poważaniem Andrzej, instruktor narciarstwa

MĘŻCZYZNA, 57 LAT ponad rok temu

W takim wypadku radziłbym jednak oszczędny tryb życia, aż do zabiegu. Na pewno nie należy zbytnio obciążać mięśni brzucha. Na skutek zwiększonego ciśnienia w jamie brzusznej może dojść do uwięźnięcia jelit i wystąpienia bardzo groźnej niedrożności (z martwicą jelit włącznie). W żaden sposób nie uda się zabezpieczyć takiej przepukliny. Pasy przepuklinowe stosuje się tylko u osób w podeszłym wieku, obciążonych zdrowotnie, gdzie praktycznie operacja może u takich osób stanowić zagrożenie życia. Dlatego w Pana przypadku pas przepuklinowy nie ma znaczenia, nie ma żadnego sensu profilaktycznego.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty