Ciąża przy osteoporozie

Witam, mam 30 lat i chcemy z mężem zacząć starać się o maluszka. Problem polega na tym, że mam osteoporozę, a za sobą chorobę Cushinga i złamanie osteoporotyczne dwóch kręgów lędźwiowych. Teraz to osteopenia, lecz w momencie rozpoznania choroby i wystąpienia złamań (2005 r.) osteoporoza była znaczna (-4,5 z score). Czy jest szansa, że urodzę dzieciaczka? Że przejdę przez okres ciąży i poród bez złamań? Nie wiem, do jakiego lekarza mam się zwrócić. Endokrynolog twierdzi, że hormonalnie jest ok, ginekolog, że raczej też (choć mam wąską macicę), a ortopeda nie zna podobnych przypadków. Bardzo proszę o odpowiedź, bo jestem w rozpaczy.

Witam!

Pani przypadek jest trudny i specyficzny - niestety prawdopodobnie nie ma lekarza, który zajmował się jednocześnie ortopedią, endokrynologią i ginekologią. Istnieją ginekolodzy specjalizujący się w endokrynologii i być może ktoś taki mógłby pomóc. Najlepiej byłoby szukać pomocy w ośrodkach współpracujących z którąś z uczelni medycznych. Być może skontaktowano by Panią z lekarzem, który zajmował się podobnym przypadkiem.

Ciąża i laktacja mogą przyczynić się do pogorszenia stanu kości u kobiet, które już przed ciążą miały w organizmie za mało wapnia i witaminy D. Jeśli chce Pani urodzić dziecko, to niestety musi się Pani liczyć z możliwością pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia powikłań. Musi Pani z mężem zastanowić się, czy chce podejmować to ryzyko.

Gdyby zdecydowała się Pani na dziecko, to prawdopodobnie przygotowanie do ciąży polegałoby na intensywnym uzupełnianiu niedoborów wapnia w organizmie przed poczęciem.

Pozdrawiam!