Ciąża przy osteoporozie

Witam, mam 30 lat i chcemy z mężem zacząć starać się o maluszka. Problem polega na tym, że mam osteoporozę, a za sobą chorobę Cushinga i złamanie osteoporotyczne dwóch kręgów lędźwiowych. Teraz to osteopenia, lecz w momencie rozpoznania choroby i wystąpienia złamań (2005 r.) osteoporoza była znaczna (-4,5 z score). Czy jest szansa, że urodzę dzieciaczka? Że przejdę przez okres ciąży i poród bez złamań? Nie wiem, do jakiego lekarza mam się zwrócić. Endokrynolog twierdzi, że hormonalnie jest ok, ginekolog, że raczej też (choć mam wąską macicę), a ortopeda nie zna podobnych przypadków. Bardzo proszę o odpowiedź, bo jestem w rozpaczy.

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Witam!

Pani przypadek jest trudny i specyficzny - niestety prawdopodobnie nie ma lekarza, który zajmował się jednocześnie ortopedią, endokrynologią i ginekologią. Istnieją ginekolodzy specjalizujący się w endokrynologii i być może ktoś taki mógłby pomóc. Najlepiej byłoby szukać pomocy w ośrodkach współpracujących z którąś z uczelni medycznych. Być może skontaktowano by Panią z lekarzem, który zajmował się podobnym przypadkiem.

Ciąża i laktacja mogą przyczynić się do pogorszenia stanu kości u kobiet, które już przed ciążą miały w organizmie za mało wapnia i witaminy D. Jeśli chce Pani urodzić dziecko, to niestety musi się Pani liczyć z możliwością pogorszenia stanu zdrowia i wystąpienia powikłań. Musi Pani z mężem zastanowić się, czy chce podejmować to ryzyko. 

Gdyby zdecydowała się Pani na dziecko, to prawdopodobnie przygotowanie do ciąży polegałoby na intensywnym uzupełnianiu niedoborów wapnia w organizmie przed poczęciem.

Pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Witam, o ćwiczeniach z obciążeniem najlepiej jest konsultować z lekarzem prowadzącym. Jeśli chodzi o basen, to nie widzę żadnych przeciwwskazań. Tak samo aerobik w wodzie(aqua aerobic) skierowane dla osób chcących zrzucić zbędne kilogramy.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to może być osteoporoza?

DENSYTOMETRIA; wynik: L1 -2,5 L2 -3,1 L3 -2,8 L4 -3,3 L1-L2 -2,8 L1-L3 -2,8 L1-L4 -3,0 L2-L3 -2,9 L2-L4 -3,1 L3-L4 -3,1. Nigdzie tego nie leczą, wynik robiłem prywatnie i nie pokazywałem go lekarzowi pierwszego kontaktu. Mam bóle kręgosłupa dolnego odcinka i nie wiem z jakiego powodu te bóle są - w telewizji słyszałem, że dolegliwości mogą być przez osteoporozę (metypred, encorton - te leki mam na astmę oskrzelową) + leki przeciw skurczom oskrzeli, tj. aminofilina, hydrocortyzon w kroplówkach - doraźnie jak są napady astmatyczne - i te leki biorę już 15 lat.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Spróbuję jakoś ocenić Pańskie badanie, ale tak czy owak, powinien Pan z nim iść do jakiegoś lekarza - internisty lub ortopedy. Pojawiają się pewne niejasności co do badania, które bardzo utrudniają mi jego ocenę. W densytometrii oceniany jest wskaźnik Z lub T. Niestety nie podał mi Pan, który z nich był oceniany w Pana przypadku.

Załóżmy, że jest to wskaźnik T.

Następnym problemem jest to, że nie wiem, czy opis podany przez Pana :"L1 -2,5 L2 -3,1 L3 -2,8 L4 -3,3 L1-L2 -2,8 L1-L3 -2,8 L1-L4 -3,0 L2-L3 -2,9 L2-L4 -3,1 L3-L4 -3,1" obejmuje wartości ujemne, czy liczba poprzedzona jest myślnikiem i jej wartość odczytujemy jako dodatnią. Żeby to wiedzieć, musiałabym zobaczyć druczek badania. Wartości wskaźnika T zawierające się w przedziale od (-1) do (+1) są prawidłowe i świadczą o prawidłowym stanie kośćca. Wartości mniejsze są stanem patologicznym. Od (-2,5) do (-1) rozpoznajemy osteopenię, a poniżej (-2,5) osteoporozę. Z tym że u osób przewlekle przyjmujących sterydy, a Pan do takich należy, osteoporozę rozpoznajemy już przy wyniku (-1,5).

Jeśli rozpatrujemy wskaźnik Z, to jego wartości większe od zera są prawidłowe. 

Jak Pan widzi, nie obejdzie sie Pan bez wizyty u lekarza. Jeśli nie ma Pan dostępu do specjalisty, proszę udać się do lekarza rodzinnego. Warto to zrobić jak najszybciej, zanim pojawią sie ewentualne powikłania osteoporozy. Zważywszy na przyjmowane leki (sterydy) jest Pan niewątpliwie w grupie osób o zwiększonym ryzyku zapadalności na tę chorobę, zwłaszcza że leczy się Pan długo. 

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty