Co jest powodem bólu podczas pierwszego stosunku?

Witam! ja i mój partner postanowiliśmy rozpocząć życie seksualne, jednak podczas pierwszego razu ból podczas próby "wejścia" był tak silny, że do niczego nie doszło. Czy to możliwe, że moja pochwa jest za wąska? I czy powinnam zgłosić się z tym problemem do ginekologa? Jak podejsc do tego by zminimalizowac bol?

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przy pierwszym kontakcie seksualnym dochodzi zwykle do przerwania ciągłości błony dziewiczej. U niektórych pacjentek może być tak, że błona będzie wyjątkowo gruba i ciężko będzie przerwać jej ciągłość. Zdarzać się może również tak, że pacjentka jest wyjątkowo wrażliwa na ból i z tego względu odczucia związane z pierwszym kontaktem płciowym będą nieprzyjemne. Pod uwagę należy wziąć również udział stresu - jeżeli była Pani zdenerwowana, to ta sytuacja również mogła mieć wpływ na Pani odczucia. W razie jakichkolwiek wątpliwości korzystne byłoby odwiedzenie ginekologa - specjalista będzie mógł ocenić, co było przyczyną takiego przebiegu Pani "pierwszego razu".

Witam,

Proponuję odbyć wizytę u ginekologa. Rozwiałoby to ewentualne wątpliwości. Sugeruję na wizytę udać się jeszcze przed kolejną próbą penetracji.
Skoro "do niczego nie doszło" rozumiem, że nie doszło też do penetracji, a zatem ból nie był prawdopodobnie związany z przerwaniem błony dziewiczej. Na ból w trakcie inicjacji seksualnej mogło się złożyć wiele czynników, np. zdenerwowanie, niedostateczna gra wstępna, specyficzny kształt błony dziewiczej, stany zapalne, a także niektóre zaburzenia seksualne. Jest mało prawdopodobne by przyczyną była zbyt wąska pochwa, gdyż jest to narząd elastyczny i adaptujący się do wielkości członka.