Co jest powodem powstania ran po wymianie plomb?

Szanowni Państwo, Kilka dni temu miałem wymieniane plomby w zębach tj. 6 i 7 . Na policzku od wewnątrz przy tych zębach pojawiła się jakby ranka koloru białego. Wyglądem przypomina aftę. Boli przy mòwieniu czy jedzeniu. Pozdrawiam.

Witam,

Jest to prawdopodobnie afta. Afty po leczeniu zachowawczym mogą powstać na skutek podrażnienia i przesuszenia śluzówki podczas zabiegu. Zmiany powinny dość szybko się zagoić. W razie dalszych dolegliwości proszę zgłosić się do stomatologa. Pozdrawiam, lek. dent. Tomasz Herczakowski

Afty to niewielkie i bardzo bolesne nadżerki lub owrzodzenia, czyli ubytki błony śluzowej w jamie ustnej, pokryte białym nalotem i otoczone rumieniowatym, zapalnym obrzeżem.Afty w jamie ustnej są często spotykaną dolegliwością. Przyczyny powstawania bolesnych nadżerek lub owrzodzeń są różne, od nieodpowiedniej higieny jamy ustnej, przez wyrzynające się ósemki, po choroby migdałków czy przewodu pokarmowego. Afty zwykle znikają samoistnie, jednak w niektórych przypadkach potrzebna jest konsultacja lekarska.