Co jest powodem trudności w oddychaniu u osoby palącej papierosy?

Witam. Byłem u lekarza pierwszego kontaktu. Na wstępie chciałbym zaznaczyć ze mam 26 lat, paliłem papierosy jakieś 5 lat, rzuciłem i juz nie pale jakieś 3 miesiące. Pani doktor zapytała sie mnie czy pale papierosy bo cos słyszały w płucach, a ja podczas wdychania i wydychania czułem jakbym wdychał mocno powietrze z lekkimi przerwami, nie mogłem wdychać jednym ciągiem powietrza, jak mógłbym temu zaradzić, czy jest to cos poważnego?

Lek. Wojciech Zygmunt

U osób przewlekle palących papierosy często dochodzi do rozwoju przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ze względu na względnie krótki okres palenia przez pana papierosów oraz młody wiek, ryzyko tej choroby nie jest wysokie. Jednakże istnieje wariant genetyczny (niedobór alfa-antytrypsyny), który zdecydowanie przyspiesza rozwój choroby. Należy też wykluczyć inne przyczyny - m.in. astmę oskrzelową. Tak jak mówię, prawdopodobnie nic panu nie jest, ale dla pewności może pan wykonać RTG klatki piersiowej oraz badanie spirometryczne. Pozdrawiam i życzę zdrowia.