Co jest powodem wysokiego poziomu żelaza we krwi u osoby bez zmian skórnych?

Witam, w grudniu zrobiłem profilaktycznie badanie krwi i wyszedł wysoki poziom żelaza (206,40 ug/dl). Badanie powtórzyłem wczoraj i znów wysoki poziom żelaza (219,30 ug/dl). Wartości dla żelaza to 60 - 180. Mam 22 lata, 180 cm wzrostu, pracuje fizycznie cały dzień i obiad zazwyczaj jem ok. 22 po pracy. Jestem często nie wyspany, związku z pracą za granicą i na każdy weekend zjeżdżam do domu - 600 km w jedną stronę. Stosowałem od grudnia min. raz dziennie zieloną herbatę, ale nic nie zmniejszyło tego żelaza. Miewam kłopoty z nadpotliwością i po chwili w pomieszczeniu z większą ilości osób robię się czerwony, a inni nie. Nie zauważyłem żadnych zmian skórnych. Mam się zacząć bać czy odwiedzić lekarza, a jak tak to jakiego?

Lek. Paweł Szadkowski

Nie jest to raczej nic niepokojącego, aczkolwiek żeby tę sprawę wyjaśnić warto wykonać badania (niektóre ponownie): morfologię krwi z rozmazem ręcznym, poziom żelaza w surowicy, transferynę, TIBC, ferrytynę, ALT, AST. Pozwolą one dokładnie ocenić gospodarkę żelazową w organizmie. Z wynikami najlepiej udać się do lekarza pierwszego kontaktu w celu połączenia ich z pana obrazem klinicznym i interpretacji.