Co jest powodem zmienionej miesiączki?

Witam! Niedawno przesunęłam sobie okres o tydzień i później w czasie 7dniowej przerwy czyli czasu w którym powinnam dostać okres, dostałam go niby, ale nie był taki jak zwykle i trwał może 1,5 dnia i był naprawdę skąpy. Była to brązowa wydzielina, zaznaczyć chciałam także, że robiłam takie przesuniecie okresu pierwszy raz. Czy tak może się dziać, że okres będzie po takiej ingerencji mniej obfity i trwał tak krótko? Czy mam powody do niepokoju, że to może być ciąża? Zaznaczam, że biorę tabletki antykoncepcyjne od 6 miesięcy i współżyję z prezerwatywą. Proszę o odpowiedź!

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Jeśli ma Pani wątpliwości to warto wykonać test ciążowy, choć przy stosowanym podwójnym zabezpieczeniu szansa na ciążę jest praktycznie żadna. Przy dłuższym zażywaniu tabletek niż zwykle mogło się tak zdarzyć, że poziom hormonów utrzymywał się nieco dłużej niż zazwyczaj w czasie siedmiodniowej przerwy i do krwawienia doszło później i było ono krótsze.

Generalnie przy tabletkach antykoncepcyjnych krwawienie jest mniej intensywne niż w naturalnym cyklu. Spowodowane jest to mniejszym przyrostem błony śluzowej macicy. Mniej obfite krwawienie nie musi mieć związku z jego przesunięciem. Może się wiązać ze zbyt niską dawką estrogenów w zażywanych tabletkach. Jeśli taki schemat będzie się powtarzał lub krwawienia zupełnie ustaną, należy się udać do lekarza ginekologa. Jeśli wykluczy on schorzenia macicy, można rozważyć zmianę tabletek na zawierające większą dawkę estradiolu, a krwawienia powinny stać się obfitsze.

Pozdrawiam serdecznie!