Zapytaj lekarza

7 4 2 , 0 3 3

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Co jest przyczyną kłucia w klatce piersiowej przy wdechu?

Witam serdecznie, mam 24 lata. Przez jakiś czas (około pół roku) miałem podwyższone ciśnienie (ok. 150/80). Potem cały problem zniknął. Jednak od jakiegoś czasu wrócił inny problem, przy głębszym wdechu odczuwam mocne kłucie w okolicach serca. Około rok temu miałem robione EKG i nic nie wykazało. Niepokoja mnie takie objawy, najpierw to ciśnienie teraz znowu co innego. Co to może być skoro EKG było w porządku. Czy to jest związane z jaką poważną chorobą.? Jestem młody sądziłem ze takie problemy maja ludzie w bardziej dojrzałym wieku. Co mam robić? Do jakiego lekarza powinienem się udać i jakie badania powinienem wykonać?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu

Koronarografia

Koronarografia to zabieg kardiologiczny. Na czym on polega? Kiedy należy go wykonać u pacjenta? Na te pytania odpowiada ekspert - kardiolog dr Piotr Gryglas.

Witam serdecznie,
Jeżeli badania EKG było wykonane około roku temu, należy je powtórzyć.
Przyczyn kłucia w klatce piersiowej może być bardzo dużo. Mogą to być schorzenia układu oddechowego lub układu krążenia. Aby to wykluczyć, należy wykonać EKG oraz RTG klatki piersiowej.
Ponadto przy takich kłuciach należy wykluczyć schorzenia kręgosłupa. Być może jest to niedobór elektrolitów, co może również dawać takie objawy.
Aby postawić rozpoznanie konieczna jest wizyta u lekarza rodzinnego oraz wykonanie odpowiednich badań.
Jednak w pierwszej kolejności należy rozpocząć leczenie podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego krwi.
Pozdrawiam

Specjalista chorób wewnętrznych.
0
Magdalena Mroczek
78 poziom zaufania

Bóle w klatce piersiowej mogą występować w przebiegu wielu chorób. Bólu takiego nie należy lekceważyć może on być spowodowany zarówno łagodnymi chorobami, które nie stanowią zagrożenia dla życia, jak i bardzo poważnymi chorobami, wymagającymi natychmiastowego leczenia.

Bardzo często kłucie i ucisk w klatce piersiowej kojarzone są z zawałem serca. Ból jest wtedy bardzo silny, towarzyszy mu uczucie lęku o życie. Ból promieniować może do żuchwy lub lewego barku. W dodatku może pojawić się intensywne pocenie W takim przypadku warto wezwać karetkę pogotowia. Objawy takie mogą świadczyć o zawale serca. W Pani przypadku EKG było porządku. Poza tym zawał serca w tym wieku zdarza się stosukowo rzadko, chyba że rodzinie występował również w młodym wieku. Niemniej warto powtórzyć EKG, zwłaszcza jeśli dolegliwości utrzymują sie dłużej.

Jeśli kłuciu w klatce piersiowej towarzyszy duszność i odpluwanie podbarwionej krwią wydzieliny, należy również wezwać karetkę. Może to być spowodowane zatorem płucnym i stanowi stan zagrożenia życia.

Poza tym bóle w klatce piersiowej mogą być spowodowane np. złamaniem żebra. Występują wtedy jednostronnie, nasilają się przy kaszlu oraz przy oddychaniu. Aby je wykluczyć należy wykonać rtg klatki piersiowej. Inną przyczyną bólu może być infekcja i związane z nią zapalenie oskrzeli. Towarzyszy temu często gorączka. Bóle w klatce mogą pochodzić też od kręgosłupa. Wtedy często występują symetrycznie. Konieczna może być wizyta u neurologa i badanie mrt.

Czasami nie udaje się znaleźć organicznej przyczyny bólu. Bóle w klatce mogą towarzyszyć też stanom lękowym, fobii czy depresji. Jeśli podłoże organiczne jest wykluczone wtedy może przydać się wizyta u psychologa lub ewentualnie u psychiatry i nauczenie sie technik relaksacji.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy