Co jest przyczyną nagłego wzrostu TSH?

Choruje na nieodczynnosc tarczycy, zawsze miałam bardzo niewielka niedocxynnosc, stosuje leki euthyrox 4dni po 25mg oraz 3 dni po 50 mg. Wyniki zawsze były dobre. Od 3 miesięcy za zesłań nagle tyć, przez dwa miesiące przytyłam z 63kg do 73kg przy wzroście 161. Zrobiłam badanie tsh które wyszło 5,78 gdzie norma jest do 4,2. Co moze byc przyczyna tak nagłego skoku wagi i pogorszenia wyników

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
By ustalić przyczynę niezbędny jest szczegółowy wywiad - może być ich wiele i niestety nie da się znaleźć ich tylko na podstawie Pani opisu. Z pewnością niezbędna będzie konsultacja z endokrynologiem, który wykona USG, zinterpretuje wyniki badań i dobierze odpowiednie dawki leków. Już teraz warto zaznaczyć, że w Pani wieku TSH powinno być zdecydowanie niższe, niż górna granica podana przy wyniku (wartość ta zależy m.in od wieku). Wynik jest niepokojący - proszę jak najszybciej skonsultować się z lekarzem!

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto przeczytać również:

Hashimoto - z czyma to się je?
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=6